Nebojte se mluvit s lidmi bez domova

AZ6A7478 (Kopírovat)Mrazivé dny a noci jsou pro lidi bez domova nejhorším obdobím, doslova hazardem se životem. Pokud vám není lhostejný život těchto osob, pomocí našich tipů jim můžete pomoci i Vy. Vidíte-li na ulici člověka bez domova, doporučujeme následující potup:

1. Oslovte ho – zeptejte se, jestli je v pořádku, promluvte s ním, jestli je orientovaný (ví kdo je a kde se nachází, co se děje?).

2. Volejte záchranku – v případě, je-li ve špatném zdravotním stavu, nekomunikuje s Vámi, nemůže vstát nebo nevnímá momentální situaci.

3. Nabídněte pomoc – pokud je v pořádku, zeptejte se, jestli stojí o akutní pomoc. Jako například jestli potřebuje jídlo, teplé pití, oblečení, deku… Pokud souhlasí, pomoc mu můžete zajistit sami nebo kontaktujte Armádu spásy, či jinou podobnou organizaci, která v rámci terénní služby může zajistit vše potřebné. Terénní pracovníci budou osobu kontaktovat a poskytnou jí informace a pomoc při řešení situace.

4. Kontaktujte terénní pracovníky – a to zejména, pokud člověk bez domova s Vámi nechce mluvit a pomoc odmítá, Vám se ale přesto zdá, že je v ohrožení. Oslovte Armádu spásy a její terénní program. Pracovníci terénního programu se i tak pokusí zjistit situaci člověka a nasměrovat ho. Terénní program můžete kontaktovat v každé situaci, kdy si nejste jistí jak situaci řešit, domluvíme se na konkrétním postupu.

5. Darujte zimní ošacení – v mrazech je nejdůležitější zajistit člověku teplo. Pokud máte doma deky, spacák, teplé oblečení, čepice, rukavice, ponožky a zimní boty, které už nepotřebujete, darujte je Armádě spásy, či jiné organizaci, která Vaše dary věnuje lidem bez domova. Více informací, jak pomoci, zjistíte zde.

Děkujeme za Vaši pomoc, které si velmi vážíme!