Noc kostelů s výstavou Domov (bez) domova v Brně

Již tento pátek 10. června proběhne Noc kostelů. V brněnském Červeném kostele se můžete těšit na ukončení putovní výstavy Domov (bez) domova. Jejím cílem je přiblížit běžné veřejnosti, jak vypadají „domovy“ lidí bez domova. Autorem exkluzivní série fotografií je světoznámý fotograf Jindřich Štreit. Zavítejte do Červeného kostele, kde vystoupí i národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan F. Krupa, který představí práci Armády spásy v České republice.

Fotografie vznikaly v terénu, v zimě roku 2015 a to ve městech, resp. v okolí některých měst, kde působí Armáda spásy – Opava, Ostrava, Přerov, Brno a Šumperk.

Fotografování probíhalo vždy na bázi dobrovolnosti a vzájemného pochopení mezi člověkem bez domova a mnou. Nikdy nedošlo k sebemenšímu konfliktu. Naopak, díky fotografování jsem se setkal s velmi zajímavými lidmi a jejich osudy,“ vzpomíná na setkání s lidmi bez domova autor výstavy Jindřich Štreit.

Klíčoví byli terénní pracovníci Armády spásy

Nafotit v reálném prostředí lidi bez domova není vůbec jednoduché. Pro realizaci fotografií byla nutná klíčová pomoc konkrétních terénních pracovníků Armády spásy, kteří ve svých městech mapují osoby bez domova a místa, kde přebývají. „Bez nich bych ani nebyl schopen soubor fotografií nafotit. Terénní pracovníci znají místa, kde lidé bez domova přebývají, kde si postaví stany nebo si vybudují provizorní obydlí. Jsou s nimi v častém kontaktu,“ říká Jindřich Štreit a doplňuje: „snaží se jim pomoci materiálně, ale i po psychické stránce. Znají jejich potřeby. Zajímají se o jejich zdravotní stav. Vzájemné vztahy jsou velmi úzké. Velmi často jim přinášejí i potraviny nebo je zvou k návštěvě center, kde se mají možnost najíst, provést hygienickou očistu nebo přestát špatné povětrnostní podmínky. Nesetkal jsem se s terénním pracovníkem, který by nebyl vysoce empatický, korektní, slušný, s velikou dávkou citu a pochopení.

V Česku chybí dostupné sociální bydlení

Cílem výstavy Domov (bez) domova je upozornit na nutnost dostupného sociálního bydlení pro osoby, které se ocitly v tíživé životní a finanční situaci. „Dostupné sociální bydlení je nutné především proto, že dá lidem, dnes žijícím v ubytovnách a v azylových domech, šanci do dalšího života,“ říká Jan. F. Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy v České republice a doplňuje příklad z praxe: „zkusme si představit, jak asi vypadá život rodiny pendlující mezi ubytovnou a azylovými domy. Děti jsou každý rok v jiné škole, případně do školy někdy chodí jen občas, jsou obklopeni dalšími problematickými rodinami, kde nefungují žádné vzory ve smyslu: chodit do práce je dobré, vydělávat je dobré, studovat je dobré apod. Jakou šanci má generace dětí vyrůstajících v takovém prostředí, kde žije 5-6 lidí v jednom pokoji? Jak se děti, i když budou chtít, mohou připravovat na studium a budoucí povolání?“

Řešením jsou podle Armády spásy sociální byty

Odpovědní lidé a tím myslím vládu a především představitelé samospráv si musí uvědomit, že najít řešení pro bydlení nízkopříjmových lidí je priorita a de facto jejich politická odpovědnost. Tito lidé musí zároveň pochopit, že mezi lidmi bez domova žije většina takových rodin a jednotlivců, kteří by na ulici či v komerčních ubytovnách a azylových domech nemuseli být a pro stát by takové řešení bylo v důsledku mnohem levnější, kdyby tyto osoby žily v finančně dostupných sociálních bytech,“ vysvětluje Jan F. Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „vnímáme proto jako důležitý vznik zákona o sociálním bydlení, který do celé záležitosti vnese jasná pravidla a zvýhodní ty subjekty, které ve svých kapacitách budou na sociálně dostupné bydlení pamatovat.“

V Ostravě již 10 let úspěšně běží projekt Prevence bezdomovectví

Od roku 2004 je v Ostravě poskytována registrována terénní sociální služba Prevence bezdomovectví. Jejím cílem je pomoci lidem, kteří v minulosti ztratili byt, vrátit se do standardního bydlení, případně pomoci lidem a rodinám, kterým ztráta bydlení a sociální vyloučení hrozí. V rámci služby Prevence bezdomovectví provozuje Armáda spásy v Ostravě 60 tréninkových bytů. Tyto byty jsou určeny osobám, které zpravidla prošly nějakou pobytovou službou Armády spásy, jako je například azylový dům. V tréninkovém bytě může být uživatel maximálně po dobu 5 – ti let, pokud v tomto období spolupracuje a řádně plní své povinnosti vyplývající z podnájemní smlouvy, může už po dvou letech dostat doporučení Armády spásy, aby s ním vlastník nemovitosti uzavřel nájemní smlouvu. Armáda spásy pak s uživatelem ještě minimálně půl roku spolupracuje. Prevence bezdomovectví je od 1. 1. 2014 poskytována také v Brně a v tuto chvíli zde Armáda spásy disponuje 18 byty.

Služba Prevence bezdomovectví je koncipována v rámci celosvětového trendu „Housing first“, který razí přesvědčení, že díky sociálně dostupnému bydlení se snáze mohou vyřešit problémy spojené se sociálním vyloučením daného člověka.