Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh Zákona o podpoře bydlení, ten nyní míří do Senátu. Po více než dvou dekádách se tak Česká republika může dočkat systémového ukotvení v praxi osvědčených nástrojů potírání a předcházení vyloučení ze standardního bydlení.

Zákon neřeší výstavbu, a ani to není a nebylo jeho cílem. Řeší totiž klíčovou sociální agendu. Doplňuje tak komplexní „mozaiku” veřejné politiky dostupnosti bydlení a související legislativy. Tato praxe dobře funguje i v zahraničí.

„Za iniciativu Za bydlení sdružující více než padesát subjektů a jednotlivců z řad nevládních neziskových organizací, poskytovatelů sociálních služeb, akademiků a akademiček, představitelů a představitelek samospráv tento posun oceňujeme, byť jsme věřili v progresivnější podobu návrhu, který dolní komora posune do Senátu. Nyní považujeme za klíčové, aby návrh zákona stihl projít zbývající částí schvalovacího procesu do konce stávajícího volebního období. Zákon je totiž nezbytným předpokladem jak pro systémové ukotvení fungujících nástrojů předcházení vyloučení ze standardního bydlení, tak potírání obchodu s chudobou,” vysvětluje Advocacy Officer iniciativy Za bydlení Mikoláš Opletal. 

„Zákon o podpoře bydlení vnímáme jako jeden z klíčových zákonů pro zefektivnění poskytování sociálních služeb a umožnění sociálním pracovníkům a pracovnicím vykonávat jejich práci. Za Českou asociaci streetwork jsme přímými svědky prohlubující se krize bydlení nejen pro ty nejzranitelnější z nás. Vítáme proto snahu zákonodárců a zákonodárkyň vyplnit stávající mezeru v systému, kterou bohužel často zneužívají obchodníci s chudobou,” říká Martina Zikmundová, ředitelka České asociace Streetwork. 

„Z pohledu obce, která usiluje o koncepční řešení a především prevenci propadu domácností do bytové nouze, vítáme výsledek dnešního hlasování Poslanecké sněmovny. V České republice dlouhodobě chybí systém podpory bydlení, který by propojoval lokální úroveň s tou národní a který by zároveň obcím umožnil vybudovat systém podpory v bydlení ,na míru'. Věřím, že v každé obci najde uplatnění jak poradenství, tak nástroj bydlení s garancemi. Potřebujeme totiž motivovat soukromé pronajímatele, aby nevyužívané byty pronajímali,” uzavírá náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská z Olomouce.