Příběhy klientů

Příběhy klientů

Díky práci v Armádě spásy jsem začal opět žít…

Radek žil na ulici od svých osmnácti let. Už v patnácti začal užívat pervitin, odešel od rodičů a z Náchoda zamířil do Prahy. Mnoho let se zkoušel dostat z drog i ulice. Ale vždy spadl zpět na dno. Až se mu to povedlo. Sám se dostal ze závislosti, už tři roky pracuje, a to přímo v Armádě spásy.

Z komunity dvaceti pražských bezdomovců, kteří se scházeli a užívali drogy, byl jediný, kdo se dokázal postavit na vlastní nohy. Povedlo se mu to, ale až po sedmnácti letech. „S drogami jsem skončil ze dne na den. Bez odvykačky. Sám. Byl jsem odhodlaný. Jednou mě totiž kontaktovala policie. Musel jsem jít identifikovat kamaráda, který zemřel pod Libeňským mostem. Předávkoval se. Byl mladší než já. Byli jsme spolu na ulici sedm let. A jediné, co u něj našli, bylo na papíře napsané moje jméno a číslo,“ vzpomíná na moment, kdy sekl s drogami, dnes šestatřicetiletý Radek.

Tehdy mu bylo 28 a byl odhodlaný najít si práci a vydělat na střechu nad hlavou. Jenomže to bylo těžší, než si představoval.

„Měl jsem brigádu, pak jsem přišel do party, přemluvili mě, ať si dám pivo a zůstanu s nimi. A o brigádu jsem přišel. Ti lidi vás vždycky stáhnou zpátky. Před třemi lety mi naštěstí Armáda spásy nabídla týdenní brigádu v sociálním podniku ReShare, kde jsem třídil oblečení z kontejnerů na textil,“ popisuje svou práci Radek.

„A já u toho zůstal. Je to první práce, která mi dává opravdu smysl a baví mě. Posíláme oblečení do azylových domů, na ubytovny, ale i do dětských domovů nebo teď nově do prvního butikového obchodu ReShare Store v Praze. Díky této pracovní příležitosti jsem začal opět normálně žít. Po tom všem, čím jsem si v minulosti prošel, dnes cítím, že můj život nabírá opět smysl a řád. Našel jsem si přítelkyni, máme společně byt a v lednu příštího roku čekáme rodinu.“