Jak pomoci v zimě lidem bez domova?

Často se nás ptáte, jak můžete pomoci, když vidíte na ulici sedět nebo ležet člověka bez domova.

1. Oslovte ho – nebojte se zeptat, zda je v pořádku, jestli se orientuje, ví kdo je a co se děje.

2. Volejte záchranku – jestli je daná osoba ve špatném zdravotním stavu, nevnímá, nemůže mluvit či chodit – volejte rychlou pomoc.

3. Nabídněte pomoc – pokud s vámi daná osoba komunikuje, zeptejte se, zda nepotřebuje jídlo, ošacení či teplý nealkoholický nápoj.

4. Kontaktujte terénní sociální pracovníky – a to i v případě, že s vámi člověk bez domova nechce mluvit a pomoc odmítá. Armáda spásy, či podobné organizace, které zajišťují terénní program, mají zkušenost, jak s lidmi bez domova komunikovat a nabídnout jim okamžitou pomoc.

5. Darujte zimní ošacení – ale i boty, ponožky, spodní prádlo. V zimním období a mrazech je nejdůležitější zajistit teplo. Pokud máte doma deky, spacáky, teplé ošacení, čepice, rukavice, ponožky, zimní boty, které již nevyužijete, darujte je Armádě spásy či jiné organizaci, která se věnuje lidem bez domova.

6. Zakupte Nocleženku

Velice si vážíme štědré pomoci veřejnosti, která v této zimní sezóně vyjádřila velkou solidaritu s lidmi bez domova. Pro zimní sezónu 2018/2019 bylo zakoupeno již 15 000 Nocleženek. Vzhledem k tomu, že do projektu jsou zapojeny noclehárny Armády spásy napříč Českou republikou, můžeme garantovat, že zakoupené Nocleženky k dnešnímu dni je schopna Armáda spásy uplatnit do jara letošního roku.

Vzhledem k tomu, že solidarita lidí nadále pokračuje a veřejnost nám stále zasílá žádosti o zakoupení Nocleženky, projekt dál pokračuje. Nocleženky, které dárci zakoupí od 3. 3. 2019, budou lidem bez domova rozdávány terénními pracovníky Armády spásy počátkem následující zimní sezóny.

Sledujte naše další aktuální projekty, například kampaň zdravotní péče o lidi bez domova.

 

Více informací o našich zimních programech nejdete v naší tiskové zprávě.