Jak pomoci v zimě lidem bez domova?

Mnoho lidí zajímá, jak mohou pomoci, když vidí na ulici sedět nebo ležet člověka bez domova.

  • Oslovte ho – pokud vidíte na ulici sedět nebo ležet člověka bez domova, oslovte ho. Zeptejte se, zda je v pořádku a jestli se orientuje. Pokud by však mohla být situace pro Vás nebezpečná, volejte odbornou pomoc, viz body níže.
  • Volejte záchranku – pokud je daná osoba ve špatném zdravotním stavu, nevnímá, nemůže mluvit či chodit.
  • Nabídněte pomoc – pokud s Vámi daná osoba komunikuje, zeptejte se, zda nepotřebuje jídlo, ošacení či teplý nealkoholický nápoj.
  • Kontaktujte terénní sociální pracovníky – a to i v případě, že s vámi člověk bez domova nechce mluvit a pomoc odmítá. Armáda spásy, či podobné organizace, které zajišťují terénní program, mají zkušenost, jak s lidmi bez domova komunikovat a nabídnout jim okamžitou pomoc.

Kontakty naleznete na webové stránce Armády spásy v sekci pobočky, sociální služby, terénní program – streetwork. Kontaktovat můžete i jiného místního poskytovatele služeb pro lidi bez domova (Charita, Slezská diakonie, Naděje apod.), kontakty můžete nalézt i v registru sociálních služeb na MPSV.

  • Kontaktujte sociální služby Armády spásy – azylové domy pro jednotlivce a nízkoprahová denní centra Armády spásy nabízejí v období od 1. 12. do 31. 3. při venkovní teplotě nižší než -5 °C program Volná židle.
  • Darujte zimní ošacení – ale i boty, ponožky, spodní prádlo. V zimním období a mrazech je nejdůležitější zajistit teplo. Pokud máte doma deky, spacáky, teplé ošacení, čepice, rukavice, ponožky, zimní boty, které již nevyužijete, darujte je Armádě spásy (kontakty naleznete v sekci pobočky), nebo jiné organizaci ve Vašem městě, která se věnuje lidem bez domova.
  • Zakupte Nocleženku – velice si vážíme štědré pomoci veřejnosti, která v minulé zimní sezóně vyjádřila velkou solidaritu s lidmi bez domova. Díky Vám jsme mohli poskytnout téměř 30 tisíc noclehů lidem bez domova. Více informací o našich zimních programech nejdete v naší tiskové zprávě.