Mentoring

Mentoring

Plán mentoringu na rok 2018. Podívejte se zde.

 

Jak se tento plán tvořil?

  • zpracovali jsme vzdělávací plány ze všech organizačních jednotek,
  • monitorovali jsme vaše vzdělávací potřeby vyjádřené v rámci mentoringu (prostřednictvím zápisů a hodnotících dotazníků),
  • ptali jsme se metodiků,
  • a sešli jsme se na společném setkání mentorů 7.12.17 abychom vše vyladili.

 

Co je mentoring

Jde o profesionální vztah dvou osob založený na důvěře – mentora a mentee (mentorovaného), kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti a může působit jako průvodce menteeho v daném tématu. Díky přirozenému sdílení znalostí a dovedností, které zpravidla probíhá v praxi na pracovišti, pomáhá mentor nalézt menteemu správný směr či řešení.

Uvnitř Armády spásy jsme pojem posunuli i do roviny skupinové práce.

Cílem každého setkání není najít jednotné a vždy uplatnitelné řešení, ale principy nahlížení na situaci, pojmenování a sdílení dobré praxe v konkrétní situaci.

Mentoringem u nás provázejí kolegové, mentoři, pracovníci Armády spásy, kteří o své mentorské dovednosti pečují a rozvíjejí je.

 

Jak se připravit na mentoring

  • uvědomte si, že se jdete sdílet se svými kolegy a že se od vás bude toto sdílení také očekávat
  • promyslete si, jaké očekávání máte v rámci vyhlašovaného tématu, co byste rádi probrali, jaké otazníky máte
  • vězte, že mentoring není expertní vzdělávání, nečekejte proto „chytré rady“, ale sami se zapojte a možná právě váš postřeh či zkušenost bude „chytrou radou“ pro ostatní. V mentoringu můžete brát i dávat.
  • svojí spokojenost či nespokojenost s vedením mentoringu vyjadřujte přímo nebo v hodnotícím dotazníku (vyplňuje se vždy na konci mentoringu), který je anonymní. Pokud hledáte oficiálnější formu stížnosti, podejte svůj podnět přímo garantovi mentoringu (Petr Oroszy). Stížnost bude přijata v písemné podobě (e-mailem), napište prosím datum mentoringu, jména mentorů a téma. A hlavně popište jádro stížnosti. Konstruktivní stížnosti jsou pro nás zdrojem rozvoje. Nebojte se jich. My se jich také nebojíme. A samozřejmě, že dostanete odpověď. Přesto, zkuste využít přímé formy stížnosti, na setkání samotném. Mentoři jsou vedení k tomu, aby vás ke sdílení podporovali. A nezapomeňte, že kromě stížnosti existují i ocenění. I ta můžete podávat stejnou formou – oficiálně či přímo.
  • věříme, že si setkání užijeme a těšíme se na společný prostor pro sdílení

 

Už se vám stalo, že….

jste byli na vzdělávacím kurzu a nejlépe jste si povykládali o tématu o přestávce s kolegou? Že kurz sice byl dobře „udělaný“, ale nejvíce jste se dověděli jaksi „bokem“ – od účastníků, z jejich příběhů, postřehů….?

Tak mentoring jde rovnou k přestávce, je to vlastně jedna velká přestávka, kde rovnou sdílíte své zkušenosti a dobrou praxi s kolegy.

 

Naši mentoři

(krátký profil mentora zobrazíte najetím na jméno):

 

Katka Čopová

katerina_copova@armadaspasy.cz

+420 773 770 363

 

Honza Hamal

jan_hamal@armadaspasy.cz

+420 773 770 272

 

Tomáš Kolondra

tomas_kolondra@czh.salvationarmy.org

+420 737 215 426

 

Míla Pípal

miloslav_pipal@czh.salvationarmy.org

+420 737 215 428

 

Lenka Sadilová

lenka_sadilova@czh.salvationarmy.org

+420 737 215 418

 

Katka Surovková

katrin_surovkova@armadaspasy.cz

+420 773 770 199

 

Honza Vincenc

jan_vincenc@armadaspasy.cz

+420 773 770 160

 

Zpět na Interní vzdělávání.