Rádi pomůžem ti hned – nová hymna brněnských nízkoprahových zařízení

30. srpna se v Brně konala akce Ruku v ruce dětem a mladým lidem, která byla zaměřená na propagaci Nízkoprahových zařízení pro děti a mládež. Při této příležitosti také vznikla hymna, kterou složila Ivana Kudělová, ředitelka Centra sociálních služeb Staňkova Armády spásy v Brně, spolu s Por. Igorem Mamojkou, vedoucím církve Armády spásy v Brně. Nazpívali ji se sborem Armády spásy, pracovníky a dětmi ze sboru a nízkoprahových zařízení.

„Vše začalo na jedné z porad s Ivanou Kudělovou, kde jsme se bavili o pomoci chudším rodinám. Naši církev v Brně navštěvují jak rodiny ze střední třídy, tak i ty, které pomoc potřebují. Ta spočívala v zajištění školních potřeb, což se nakonec povedlo a vděčnost rodičů byla nesmírná, neboť děti prý teď mnohem raději do té školy jdou,“ říká Por. Igor Mamojka a dodává: „Ale zpátky k té poradě. Ivana mi mimo jiné ukázala popsaný papír s různými rýmy s tím, že by chtěla napsat píseň na akci Ruku v ruce dětem a mladým lidem a ptala se, zda bych jí s tímto nepomohl. Mně se nápad líbil, dohodli jsme se, že napíšu hudbu a následně vše natočím s naším pěveckým sborem a pokusíme se do toho zapojit i pracovnice z NZDM či děti, které „nízkoprahy“ navštěvují.“

Domluvili se také na tom, že píseň doplní nějaký mladý a kontroverzní raper. „Po týdnu, kdy mi Ivana poslala první text, jsem se do toho pustil. Vše šlo bez problému, postupně jsme natáčeli nástroje či zpěvy, akorát s tím raperem to nevycházelo, žádný z oslovených neměl čas se zapojit. Nakonec jsme si v rozhovoru s našimi hudebníky z církve vzpomněli na Jiřího Majzlika, který také navštěvuje naši církev. Kdysi v mládí rapoval v klubech, dnes jako inženýr a vedoucí stavby má jiné priority. Nicméně, píseň se mu zalíbila a celkový aranž a text jej oslovil. Prý to připomíná Justina Timberlaka, což mě nesmírně potěšilo. Jiří text trochu pozměnil, aby to mělo takový ten raperský důvtip, natočil nejen rap ale také trubku, která je slyšet v posledním refrénu,“ popisuje Por. Igor Mamojka.

Vše se podařilo a píseň zazněla na konci srpna na akci. „Společně jsme vystoupili jako pěvecký sbor církve Armády spásy i se všemi pracovníky nízkoprahových zařízení v Brně. Pódium bylo pěkně zaplněné a celý festival odstartovala naše píseň „Rádi pomůžem ti hned“. Když jsem viděl, jak si všichni do rytmu podupávají a u toho nadšeně zpívají refrén, zahřálo mě to u srdce,“ dodává závěrem Por. Igor Mamojka.

Že se práce vydařila, můžete posoudit sami:

Text: Ivana Kudělová, Dalibor Bakala
Hudba: Igor Mamojka
Zpěv: Igor Mamojka, pěvecký sbor církve Armády spásy, pracovnice a návštěvníci Nízkoprahových zařízení pro děti a mládež
Rap: Jiří Majzlik