Velké i menší odpovědi Armády spásy na pandemii koronaviru COVID-19 pokračují díky strategickým partnerstvím

Mezinárodní tisková zpráva (ke stažení)

Ať už jde o rozsáhlé programy poskytování potravin nebo menší komunitní iniciativy adresující otázky hygieny a dezinfekce, je tu něco, co stále trvá: láska a péče

Velké i menší odpovědi Armády spásy na pandemii koronaviru COVID-19 pokračují díky strategickým partnerstvím
Armáda spásy po celém světě i nadále odpovídá na potřeby lidí pramenící z pandemie koronaviru COVID-19. Charakter této naší reakce se místo od místa liší podle tamních specifických potřeb a kontextu. Ať už jde o rozsáhlé programy poskytování potravin tisícům lidí nebo menší komunitní iniciativy adresující otázky hygieny a dezinfekce, je tu něco, co stále trvá: láska a péče, se kterými k lidem přistupujeme.

V USA, kde i předtím, než udeřil koronavirus, žil každý šestý obyvatel v chudobě, Armáda spásy zatím rozdala více než 6,5 milionu jídel členům komunit ovlivněných pandemií COVID-19. Dále bylo rozdáno 1,8 milionu potravinových balíčků, přičemž každý balíček znamená 20 jednotlivých jídel. Zároveň jsme poskytli dohromady více než jeden milion nocí v našich přístřeších; k tomu jsme více než 600 000 lidem podle jejich potřeb zprostředkovali emoční a/nebo duchovní podporu. V mnoha státech se staráme o děti klíčových pracovníků na předních liniích; ve velkých městech, jako je New York, poskytujeme prostory, kde se lidé mohou osprchovat; mládeži nabízíme virtuální programy a sady pro „tábory doma“, abychom jim v době, kdy platí omezení pohybu, poskytli smysluplné aktivity.

Obzvláště plodné bylo naše partnerství s Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů; přineslo nám nejen značnou finanční podporu, ale i zásadně důležité personální posily. Týmy Armády spásy a CJKSPD spolupracovaly na celé řadě aktivit napříč celými Spojnými státy se společným cílem naplňovat potřeby lidí se soucitem a citlivostí.

Odpověď Armády spásy na COVID-19 po celých Spojených státech byla také velkoryse podporována předními velkými korporacemi, a to jak ve formě finančních darů, tak i formou darů věcných. Výrobce automobilů Toyota daroval Armádě spásy 700 000 dolarů na reakce na nouzové situace v Atlantě, Chicagu, Detroitu, Los Angeles, New Orleans a New Yorku. Airlink – nezisková organizace podporovaná americkými leteckými a logistickými společnostmi – se partnersky spojila s Armádou spásy a poskytla jejím zaměstnancům a dobrovolníkům 150 000 obličejových masek.

Ryerson Lundyová, majitelka začínajícího podniku v Evanstonu v Illinois dala 100 % zisku ze svého prodeje náramků na místní potravinovou banku Armády spásy. Je rozhodně pozoruhodné, že této podnikatelce je teprve šest let. „Ryerson se před pár měsíci naučila vyrábět gumové náramky. A říkala si, že by bylo dobré začít podnikat, aby mohla vydělat peníze, kterými by pomohla druhým během COVIDu,“ vysvětluje její otec Thackston Lundy. On a jeho žena Christy navrhli své dceři, ať zváží, že by peníze mohla darovat místní organizaci, která poskytuje jídlo těm, kdo jsou v době pandemie v nouzi. „Evanstonská potravinová banka tedy byla jasná volba!“

„Jsme Ryerson a její rodině moc vděční za tenhle úžasný dárek Potravinové bance sboru Armády spásy Evanston. Velmi nám pomůže při pomáhání těm nejzranitelnějším členům naší komunity,“ řekla kapitánka Mary Kimová.

Na ostrovech Turks a Caicos poskytla společnost Coca-Cola Armádě spásy velmi potřebnou podporu v její spolupráci s dalšími agenturami a organizacemi na karibských ostrovech při zajišťování nezbytné podpory v otázkách zajišťování potravin a hygieny. Ekonomické obtíže vyplývající z pandemie zde postihly stovky rodin, které poskytování jídla, nápojů a čistících prostředků velmi ocenily.

Kolegům z Armády spásy na Antigui velmi pomohlo, že obdrželi část z daru osmdesáti tuctů vajec z místních farem Hill Valley Farms, jejichž ředitel se, podle jeho vlastních slov, „chtěl odvděčit komunitě v nouzi“. Tato čerstvě snesená vejce byla ve spolupráci s klubem Lion Club of Antigua a s dalšími organizacemi rozdána zranitelným osobám na ostrově.

Nizozemsku se jako strategická ukázala partnerství s vládou; po kampani Armády spásy a dalších organizací na začátku koronavirové krize zde byl přijat závazek utratit více než 200 milionů euro na dodatečné přístřeší pro osoby bez domova. Do ledna 2022 bude uzavřena další dohoda o 10 000 dalších míst, kde by tito lidé mohli žít. Nizozemská společnost také pomohla Armádě spásy darováním hygienických souprav, které poté byly rozdány v komunitě bez domova. Ale nejen to. Partnerství se společnostmi zaměřenými na informační technologie umožnila Armádě spásy poskytnout tabletové počítače mnoha jejím klientům z problematických rodinných kontextů – zejména pak mladým dospělým a dětem. Tato technologie jim umožňuje zůstat v kontaktu a usnadňuje jejich další vzdělávání v období, kdy se vzdělávání zásadním způsobem posunulo online.

Armáda spásy v Thajsku obdržela formální děkovný dopis od Thajské královské armády. Tým pověřený založením Armády spásy v zemi byl a stále je zaneprázdněn podporou thajské armády při její péči o osoby v karanténě v severním městě Čiang Mai. Mezi priority patřilo poskytování potravin, vody, pomůcek a vybavení na prevenci infekcí, a stejně tak i další podpora osob nakažených koronavirem COVID-19 a osobám v ozbrojených silách na předních liniích boje proti němu.

Jinde v jihovýchodní Asii rozdaly týmy Armády spásy z Manily a Quezonu na Filipínách 550 balíčků s potravinami a vodou a nějaké podložky na spaní uvízlým pracovníkům ze zámoří na mezinárodním letišti a v golfovém klubu Villamor Golf Club poblíž něj. Tito lidé čekají na naplánované lety do svých domovských provincií a kvůli zrušeným letům dočasně žijí v okolí letiště a v tomto golfovém klubu.

Souhrnně lze říct, že nouzové projekty podporované týmem Mezinárodních pohotovostních služeb Armády spásy v Londýně ve Velké Británii k dnešnímu dni poskytly lidem v nouzi po celém světě více než dva miliony jídel. Tato služba byla a je možná jen díky velkorysé podpoře ze strany jednotlivých území Armády spásy po celém světě, díky osobním darům jednotlivců a darům od společností. Kancelář Armády spásy pro světovou službu v Alexandrii ve Virginii hlásí, že „Nadace UPS a FedEx poskytly finanční prostředky pro téměř 30 projektů ve stejném počtu území“.

Jeden nově vzniklý projekt Armády spásy v Monrovii v Libérii se snaží zmírnit dopady koronaviru na komunitu sousedící s jejím oblastním velitelstvím. Personál Armády spásy si všiml, že navzdory zákazu vycházení a pohybu se na ulicích kolem jejích kanceláří objevuje stále větší počet lidí a že tito lidé stavějí stánky, aby na ulici prodávali své produkty – neexistují žádné jiné prostředky, kterými by si mohli zajistit peníze na přežití.

Asi 3 200 osob ze čtvrti Sinkor teď bude dostávat balíčky se základními potravinami, abychom jim tak v období omezení pohybu zajistili spolehlivý zdroj vyvážené stravy s minimálním množstvím sociální interakce, aby se tak zabránilo šíření nemoci. Domácnosti také dostanou mýdla a kbelíky, díky kterým budou mít lepší přístup k možnosti mytí rukou.

Podobné intervence jsou naplánované i pro komunity Sabatia, Gusii a Sondu v oblasti Kakamega v Keni. Asi 1 500 lidí – z nichž polovina žije v obzvláště zranitelných skupinách rodin – dostane příděly kukuřice, fazolí, rýže, cukru a oleje na vaření.

Major Chris Mulryne, finanční administrátor projektů Mezinárodních pohotovostních služeb Armády spásy, říká: „Jsme vděční našim partnerům po celém světě, kteří pomáhají naplňovat potřeby druhých v takovém měřítku, jaké jsme dosud neviděli. Všechna ta čísla označují jednotlivé muže, ženy a děti, kteří trpí a často se cítí zoufalí. Je naší povinností jim v době jejich nouze sloužit – a je čest to dělat. Ale sami to nezvládneme – jsme dlužníky všech, kdo naši práci podporují, ať už prakticky nebo finančně. Děkujeme vám.“

Komunikační oddělení mezinárodního velitelství
Mezinárodní velitelství

Podplukovník Brian Venables
Sekretář pro komunikaci

Kancelář: +44 (0) 20 7332 8134
Mobilní telefon: +44 (0) 7825 427088

The Salvation Army International Trust je charitativní organizace registrovaná v Anglii a Walesu (č. 1000566), jejímž jediným správcem je společnost The Salvation Army International Trustee Company, společnost s ručením omezeným registrovaná v Anglii a Walesu (č. 02538134) na adrese 101 Queen Victoria Street, London, EC4V 4EH.