Veselé i radostné Velikonoce

Velikonoce s různými tradicemi a symboly jsou veselé

Velikonoční tradice existují všude na světě. Některé z nich – třeba zdobení vajíček – můžete najít téměř v každé zemi, jiné se váží jen na konkrétní zemi nebo kraj. Mnoho velikonočních symbolů a tradic je spojeno s příchodem jara a začátkem nového života a je to tak i u nás.

Asi nejvýraznějším symbolem českých Velikonoc jsou ručně malovaná nebo jinak zdobená vajíčka. Děvčata zdobí vajíčka, aby je na velikonoční pondělí dávala chlapcům. S tím je spojena tradice pletení pomlázek z vrbového proutí – chlapci je už po staletí používají při koledování na velikonoční pondělí, kdy děvčatům našlehají. Čerstvé velikonoční proutky prý přinášejí zdraví a mládí každému, kdo je jimi vyšlehán. Cizinec, který navštíví Českou republiku v době Velikonoc, zjistí, že pomlázku a kraslice lze koupit téměř na každém rohu a ještě se mu dostane vysvětlení,  k čemu se používají. I když se tato tradice pojí s novým životem, zdravím a mládím, co může být pro chlapce větší legrace než možnost našlehat děvčatům a ještě od nich dostat kraslice a při troše štěstí i pusu?

Taková tradice je určitě zábavná a přináší radost v období čekání na jaro, na čas, kdy se všecko v přírodě probouzí k novému životu. Dny se prodlužují, otepluje se, zvířatům se rodí mláďata…

Není to ale to jediné, co pro mnoho lidí dělá z Velikonoc jedinečné a radostné svátky.

Nedávno se v jednom článku o Velikonocích v České republice objevila věta: „Dnes si Češi znovu uvědomují, že původ Velikonoc je křesťanský, ale Velikonoce se nestaly opravdu církevním svátkem.“ Na Velikonoční neděli přichází do kostelů a modliteben více lidí než obvykle, ale pondělí (a nově také Velký pátek) je pro lidi jen jeden volný den navíc.

Obecně vzato jsou si lidé možná křesťanského pozadí Velikonoc vědomi, ale prožívají ve svém životě to, co Velikonoce skutečně znamenají?

Pro křesťany jsou Velikonoce jedním z největších svátků a také se pojí s novým životem. Připomínají Kristovo vzkříšení. Jeho vítězství nad smrtí se vztahuje na každého, kdo v něho věří jako v Božího Syna a Spasitele.

Přes všechny rozšířené symboly a tradice jsou právě toto skutečné Velikonoce. V církvích i ve sborech Armády spásy Velikonocům předchází postní období, doba, kdy si připomínáme Ježíšovo utrpení a smrt. Poslední týden před Velikonocemi, který se někdy nazývá svatý týden, myslíme na Ježíšovy poslední dny, a na Velký pátek si připomínáme jeho ukřižování.

Velikonoce – slovo vzniklé ze spojení „Veliká noc“ – nám říkají, že po temnotě smrti přišlo vítězství a světlo života. Nového života, života v blízkém vztahu s Bohem-Otcem, který stvořil svět i lidi a který nás miluje.

Pokud přemýšlíme o skutečném původu Velikonoc, uvědomme si také, co znamenají pro nás osobně. Potom budou Velikonoce nejen veselé, ale přinesou nám také hlubokou radost.

Majorka Attie van Wagtendonková