Zima končí, pomoc pokračuje. Děkujeme za podporu projektu Nocleženka.

Vážení dárci,
dovolte, abych Vám jménem Armády spásy poděkoval za podporu úspěšného projektu Nocleženka v uplynulé zimní sezóně. Vašim obrovským zájmem a podporou projektu jste se stali součástí rodiny dárců, kterým není lhostejný osud lidí bez domova. A za to Vám patří naše velké poděkování!
V průběhu zimy jsme přistoupili k dalším krokům, abychom mohli Nocleženku distribuovat k co nejvíce potřebným. Nově ji tak naši klienti mohli kromě Nocleháren uplatňovat i v azylových domech. Nocleženka tak díky Vám a Vašim darům začíná nabývat nových rozměrů celoročního projektu, za což jsme Vám velmi vděčni.
V příští sezóně plánujeme Nocleženku rozšířit o další programy, které, věříme, umožní lidem bez domova snazší cestu z ulice do běžnějšího života. Poskytnutí noclehu je pro člověka bez domova jedním ze začátků dlouhé cesty zpět do života, kterou bychom rádi doplnili o nezbytnou zdravotní a psychoterapeutickou péči a navázáním na sociální bydlení.

Zima byla uplynulou sezónu poměrně dlouhá a mrazivá, díky Vaší podpoře jsme však umožnili přečkat mrazivé zimní noci v teplé posteli skoro 15.000 lidem bez domova. Nocleženky, které nebyly uplatněny, budou využity v následující sezóně od listopadu 2019. Během celého roku však můžete Nocleženky zakupovat, například v podobě nevšedního dárku s děkovným certifikátem.

Finanční dary, které jste zaslali nad rámec ceny Nocleženky, byly rozděleny a využity pro noclehárny a azylové domy ve všech městech ČR, kde působíme. Zafinancovány byly zejména stavební úpravy Nocleháren a nákup praktických potřeb pro jejich provoz.

Díky získaným financím mohlo dojít k:

Rád bych se s Vámi také podělil o jeden z mnoha příběhů, který díky našim sociálním pracovníkům a podpoře z projektu Nocleženka mohl dobře dopadnout.
Pan David z Ostravy se nedávno octil na ulici. Na brigádě se mu stal úraz nohy, natolik vážný, že musel z práce odejít a nechat dolní končetiny odpočívat. Obrátil se na sociální služby Armády Spásy, se kterými byl již dříve v kontaktu, protože byl bez platných dokladů a nemohl se evidovat na úřad práce. Davidovi jsme pomohli vybavit doklady, aby si mohl zažádat o příspěvek na živobytí (dávky hmotné nouze). Než se tyto administrativní úkony dořešily, byl klient bez finančních prostředků a neměl kde spát. Za pomocí Nocleženek využil noclehárnu a našel tak bezpečí před zimním nepříznivým počasím. David se po zdravotní stránce zotavil a našel si stabilní práci, dochází pravidelně na noclehárnu a snaží se co nejdříve začít bydlet. Nadále je v kontaktu se sociálními pracovníky v případě, že by potřeboval pomoci s dalšími kroky. Máme z něho radost a držíme mu palce v jeho další cestě.

Tímto pozitivním příběhem bych se rád rozloučil a popřál Vám krásné období roku spojené s radostí z pobytu venku. Také bych chtěl poděkovat Lucii Stejskalové za zodpovědnou a krásnou práci s Vámi dárci, díky které jste z Nocleženky udělali projekt ojedinělého formátu v celé České republice.
Vy jste jeho nedílnou a stálou součástí a společně tak pomáháme mnoha osudům z ulice, aby se staly příznivějšími.

Major Přemysl Kramerius
národní ředitel pro komunikaci a administrativu