Armáda spásy již po sedmé spouští projekt Nocleženka, který je určený pro zimní období, a v rámci kterého může veřejnost pomoci lidem bez domova. Zakoupením tzv. nocleženky v hodnotě 100 Kč dárce podpoří člověka bez přístřeší, který tak bude moci díky jeho daru strávit noc v teple noclehárny Armády spásy. Nejde však pouze o přespání, v rámci noclehu je zajištěna i polévka s pečivem, teplý nápoj a možnost se osprchovat a provést osobní hygienu. Velmi důležitou součástí je také možnost promluvit si se sociálním pracovníkem a začít řešit svou životní situaci.
„Každá zakoupená nocleženka má přiděleno své číslo, které je evidováno, aby mohl být dárce informován, když je „jeho“ nocleženka využita. Nocleženky jsou rozdělovány mezi jednotlivé noclehárny a rozdávány terénními či sociálními pracovníky. Případně jsou nocleženky v době největších mrazů uplatňovány plošně pro celou noclehárnu,“ říká Lenka Kořínková, koordinátorka projektu Nocleženka.
V loňské sezóně dárci přispěli na téměř 27.000 nocleženek. Nemalý význam měla i osvěta, která projekt doprovázela, a která přispěla k většímu zájmu veřejnosti o problematiku bezdomovectví. Na novou sezónu je zatím připraveno necelých 4.000 nocleženek. Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2.500 míst. Jestliže se i tak stane, že jsou stavy překročeny, rozšiřuje své kapacity o tzv. volnou židli. To znamená, že pokud není místo, mohou lidé přečkat noc na židli.
Armáda spásy si velmi váží každého dárce a každé zakoupené nocleženky. „V zimě je nejdůležitější dostat lidi pod střechu, do tepla. Poskytnutí noclehu bývá často prvním krokem k návratu do běžného života. Armáda spásy má ovšem heslo „Jen nocleh nestačí“, kdy se snažíme poukazovat i na systém dlouhodobé pomoci, jelikož jen tak se mohou lidé bez domova dostat ze své nelehké životní situace. Naším hlavním a dlouhodobým cílem je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku potřebovat nebude a bude zcela soběstačný. Je to nemalý a velmi těžký cíl,“ doplňuje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.
Každý člověk má ovšem jiný příběh a potýká se s různými problémy. Proto se Armáda spásy snaží vnímat individuální potřeby každého z nich a díky tomu tak společně najít cestu k dlouhodobému řešení.
„Mezi našimi klienty jsou samozřejmě tací, kteří využívají nocleženek pravidelně, ale najdeme i takové, kteří se dostanou do akutní momentální nouze a potřebují pomoc a podporu. Díky projektu Nocleženka se našim klientům daří najít dočasné zázemí, stabilitu a sílu, aby si mohli najít zaměstnání a ubytování,“ říká Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze.
„Pan K. přišel na pražskou noclehárnu s tím, že mu nepřišla dávka hmotné nouze a je bez peněz. Venku spát nechtěl a v jiné noclehárně má strach. Nabídli jsme mu možnost přespání v rámci projektu Nocleženka. Pan K. se bál, že mu tím u nás naroste nějaký dluh, tak jsme ho ujistili, že tak to není, a že nocleženky může využívat, dokud mu dávka hmotné nouze nepřijde. Pan K. je na ulici už asi 15 let, a to z toho důvodu, že prodělal pracovní úraz nohy. Invalidní důchod mu byl ale zamítnut. Momentálně s ním pracujeme na hledání vhodného ubytování a budeme s ním znovu žádat o invalidní důchod,“ doplňuje příběh klienta Věra Zemanová, vedoucí přímé péče v noclehárně na Praze 10.