Ordinace praktického lékaře Armády spásy slaví výročí

Obě ordinace praktického lékaře Armády spásy, v Ostravě a v Praze, slaví výročí svého založení. Ostravská ordinace byla založena před pěti lety, pražská vznikla před rokem. Celkový počet návštěv pacientů za pět let působení ostravské ordinace je 11217, v Praze bylo za rok provedeno 2660 ošetření.

Pražskou ordinaci navštívilo od jejího otevření 960 jednotlivců, z toho 247 nepojištěných, v Ostravě se v roce 2022 jednalo o 612 pacientů, z čehož bylo 10 bez zdravotního pojištění. V průběhu roku 2022 se také podařilo v Centru sociálních služeb Josefa Korbela v Brně dokončit komplexní rekonstrukci prostor původní, již nevyhovující, ošetřovny a rozšířit ji o další podstatná zázemí, včetně materiálně technického vybavení. Vznikl tak mimo jiné prostor čekárny se vstupem z ulice, samostatné sociální zázemí (WC a sprcha), sesterna, nezbytné skladové prostory pro zdravotnický materiál a součástí je rovněž ordinační místnost připravená pro lékaře. Od začátku roku tento prostor nově obsluhuje a činnosti v něm řídí zdravotní sestra, zaměstnaná na plný úvazek. Hledá se praktický lékař, který by byl ochotný v těchto prostorách vést ordinaci. Prostory ošetřovny jsou nově upraveny, a to včetně hygienického zázemí a sprchy tak, aby plně vyhovovaly potřebám i imobilních klientů.

„V našich ordinacích poskytujeme primární péči v téměř plném rozsahu i pacientům bez zdravotního pojištění a pacientům bez dokladů, u kterých není možné doložit, zda v danou chvíli mají v nějaké zemi platné zdravotní pojištění,“ říká MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy a dodává: „V případě občanů České republiky probíhá aktivní sociální práce, během které jsou lidé bez domova vedeni k tomu, aby měli platnou kartičku zdravotní pojišťovny, a aby byli hlášeni na úřadu práce a byli státními pojištěnci. V případě osob bez dokladů cizí státní příslušnosti navrhují organizace poskytující zdravotní péči těmto osobám, aby tato péče byla hrazená např. z městských nebo celonárodních fondů. Péče o tyto osoby nejen, že v našich ordinacích není uhrazená, ale za tyto osoby platíme náklady za veškerou indukovanou péči. Jedná se navíc o veřejný zájem, aby tito lidé měli dostupnou zdravotní péči. Setkáváme se i s případy, kdy cizinci bez platného pojištění v ČR byli odmítnuti např. z léčby syfilis, pokud nezaplatí v hotovosti. Takové situace jsou ohrožením veřejného zdraví.“

Poté, co skončil pilotní projekt ordinací pro chudé, chybí v České republice na zdravotní péči pro lidi bez domova miliony. Přesto je ale nutné, aby pro ně byla dostupná. Provozovatelé těchto ordinací se snaží všemožně zajistit finance pro dokrytí provozu, proto Armáda přišla s kampaní Ošetřenka: osetrenka.cz.

Díky jedné Ošetřence mohou lékaři Armády spásy pacienta vyšetřit a vystavit mu lékařský posudek, zdravotní průkaz, vypsat posudek do domova pro seniory a další služby. Mohou také vyšetřit a léčit nepojištěného pacienta (například cizince) s akutními běžnými potížemi. Dále uhradit doplatek za léky, udělat základní gynekologické poradenství či provést těhotenský test nebo screening pohlavně přenosných chorob rychlotestem. Díky dvěma Ošetřenkám pak mohou provádět preventivní prohlídky, laboratorní vyšetření nepojištěného pacienta či předoperační vyšetření. Díky pěti až deseti Ošetřenkám mohou ošetřit hygienicky zanedbaného pacienta napadeného parazity či vyšetřit a léčit nepojištěného pacienta se závažnými zdravotními problémy, jako je například podezření na onkologické onemocnění, cukrovku a další.

„Ordinace pro chudé šetří zdravotnickému systému a státu velké peníze, jedná se o miliony korun ročně. Paradoxem je, že organizace jako Armáda spásy, nemá za současné situace dostatek finančních zdrojů. Přes oficiální deklaraci, že veškeré úkony a náklady ordinace pro chudé jsou pokryty z veřejného zdravotního pojištění, existuje celá řada nákladů, která z tohoto pojištění pokryta není,“ říká Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „Ministerstvo zdravotnictví již nyní ví, že jsou ordinace pro chudé potřeba, proto je chce dále podporovat, k čemuž probíhají různá jednání. Naše ordinace chtějí především zajistit dostupnost zdravotní péče pro lidi bez domova, kteří mají oproti běžné populaci často zhoršený zdravotní stav.“

Armáda spásy ale čelí i nedostatku personálu, a to jak lékařů, tak sester. Zásadním problémem je mimo jiné i financování zdravotního personálu v sociálních službách.

„Působila jsem 16 let jako praktický lékař v Ostravě a okolí a v roce 2021 jsem dostala nabídku z Armády spásy. Zkušenosti primární péče jsem čerpala nejen z „obvodu“, ale i z práce na příjmové interní ambulanci Oddělení centrálního příjmu ve FN Olomouc. O lidi bez přístřeší jsme se starali prostřednictvím Lékařské služby první pomoci v Ostravě. Viděla jsem, že lidé mimo společnost, a tedy i mimo systém zdravotní péče, potřebují dosáhnout na pomoc lékaře mnohem dříve a komplexně. Po pravdě, ten problém mě osobně netížil, ale pak jsem byla oslovena z Armády spásy a uvědomila jsem si, že to nevyřeší sociální politika státu, ale ochotní lidé. Kývla jsem na tuto výzvu a jeden den v týdnu trávím v ordinaci pro chudé,“ říká MUDr. Bohumíra Machurová a dodává: „Díky podobně zapáleným lidem, od zdravotních sester i bratra, šikovných manažerů, přes spolupráci sociálních pracovníků z denního centra a azylového domu, se nám podařilo péči postupně rozšířit od akutních zásahů k pravidelné péči. Za necelé dva roky vidím, jak se lidé vracejí ke zdraví a díky tomu mohou pokračovat v životě podle své vůle. To nejsou jen slova, ale příklad jednotlivců, kteří opravdu vstoupili do života, jako „Fénix z popela“. A to mě i přes hektické tempo a stres hřeje na srdci.“

Příběh pacientky:

Ordinaci v Ostravě navštívila pacientka (41 let), která měla v anamnéze urologické infekty, s podezřením na další zánět a únik moči. Zároveň udávala častou nevolnost, točení v hlavě, otoky nohou a únavu. Výsledky orientačního vyšetření CRP měla v pořádku, lékařka pacientku kompletně prohlédla, a jelikož měla oproti minulým dobám i zvětšené břicho, provedl se na místě těhotenský rychlotest, který vyšel pozitivně. Lékařka indikovala odběry krve rovněž na HCG (těhotenský hormon). Výsledky odběrů potvrdily těhotenství a pro podezření na únik plodové vody byla odeslána do nemocnice. Podezření se potvrdilo a pacientka zůstala hospitalizována. Žena žila do té doby s mladším partnerem venku, přičemž oba občas navštěvovali Nízkoprahové denní centrum Adelante. Partner, který pracuje, byl odkázán na sociální pracovníky Armády spásy z Prevence bezdomovectví. Těm se v poměrně krátké době podařilo zajistit sociální byt 2+1, do kterého se oba nastěhovali hned po ukončení hospitalizace ženy. Aktuálně byt vybavují zejména z darů, ze služby ReShare pak sehnali starší kočárek a dětské oblečení. Oba partnery tato situace velmi stmelila a kvůli dítěti se snaží dát si život do pořádku. S podporou sociálních pracovníků Prevence bezdomovectví se jim to snad podaří.


tisková zpráva