Kampaň z ulice do Přístavu pomáhá seniorům v obtížné životní situaci

Při příležitosti Mezinárodního dne seniorů chce Armáda spásy upozornit na svou kampaň Z ulice do Přístavu, která má za cíl podpořit zejména seniory v obtížné životní situaci, a to i z řad lidí bez domova. Ti mohou využívat služeb Domovů Přístav, které poskytují bezpečné místo pro důstojný život a svým uživatelům minimalizují riziko sociálního propadu, zhoršení zdravotního stavu a klienti mají zajištěn i kontakt s institucemi, úřady a potřebnými lékaři. 


„Domovy Přístav považujeme za jednu z klíčových služeb, která ale stojí nemalé peníze. Jsme proto velmi vděční za pomoc veřejnosti, která nám toto břímě pomáhá nést a tato místa mohou stále fungovat a pomáhat,“ hodnotí Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy a dodává: „Na potřebnost těchto služeb poukazuje jejich obsazenost a plné pořadníky jsou velmi alarmující. Dle našeho mínění je obdobná služba nezbytná v každém regionu, jelikož mají lidé bez domova a obecně lidé ze sociálně slabších poměrů problém dostat se do klasických domovů pro seniory, jelikož bývají v pořadnících často přeskočeni, a to ať již pro nějakou závislost, duševní onemocnění či ekonomickou a sociální situaci.“ 

Zhruba 25 % lidí bez domova potřebuje využívat nějakou službu sociální péče a mezi lidmi bez domova je navíc zastoupeno stále více seniorů. Přesto se ale z nemocnic, LDN a obecně ze sociálních lůžek nemají kam dále posunout a jelikož je lůžko v nemocnici mnohonásobně dražší, stojí to stát velké peníze.  

Přestože jsou Domovy Přístav zapotřebí v každém kraji, fungují pouze v Praze, Šumperku, Frýdku-Místku a na dvou místech v Ostravě.  

„Za celkovou dobu existence prošlo našimi Domovy Přístav přibližně 1116 klientů a v současné chvíli máme 279 zájemců. Zájem o naše služby je enormní a nedokážeme vyhovět poptávce,“ sděluje ředitelka obou ostravských Přístavů Jana Plačková a doplňuje: „Naše pobytové služby aktuálně využívá 74 mužů a 40 žen v seniorském věku, kteří trpí závažnými zdravotními potížemi a potřebují pomoc druhé osoby.“  

V ostravských Přístavech se nyní více zajímají o paliativní péči, vzdělávají v této oblasti své pracovníky, spolupracují s mobilním hospicem a kaplany Armády spásy, jelikož vnímají, že možnost pokojného odchodu z tohoto světa je velmi důležitá.  

Domov Přístav ve Frýdku-Místku funguje devět let, má kapacitu 32 lůžek, je permanentně obsazen a v pořadníku je aktuálně 228 zájemců. Za dobu jeho fungování poskytl službu 84 klientům, z toho 20 ženám a 64 mužům. Poskytnutím péče se od roku 2015 celkem 24 osobám zlepšil zdravotní stav a jejich sociální situace a mohli se tak posunout z Přístavu do jiné formy bydlení, nejčastěji vlastního bydlení, ubytovny nebo do sociální služby s nižší mírou podpory. 

„Náš Přístav je určen osobám bez domova starším 26 let, jejichž zdravotní a sociální stav vyžaduje pravidelnou péči druhé osoby, kterou nelze zajistit jiným způsobem. Na základě individuálních potřeb člověka poskytujeme podporu nebo pomoc, která vede uživatele k jeho stabilitě, samostatnosti a umožní mu žít život dle jeho představ. V případě, že to již zdravotní stav neumožňuje, zajistíme uživateli v našem domově důstojné dožití v bezpečném prostředí,“ popisuje Petra Morcinková, ředitelka Domova Přístav Frýdek-Místek.  

Domov Přístav v Praze funguje tři roky, od jeho otevření pečovali o 72 klientů a klientek, nyní v něm žije 14 žen a 35 mužů a jeho kapacita 50 lůžek je tedy téměř naplněna. „V současné chvíli máme v pořadníku 170 žadatelů. Všichni současní uživatelé mají sníženou soběstačnost a potřebují pomoc druhé osoby v základních úkonech péče o vlastní osobu,“ komentuje Tomáš Ficek, vedoucí Domova Přístav v Praze. 

Cílem Domovů Přístav je stabilizace sociálního, psychického i zdravotního stavu uživatele, a pokud je to možné, tak i jeho zlepšení. Domovy Přístav poskytují přístřeší, jídlo, lékařskou péči, naději a na konci i důstojný odchod z tohoto, pro ně tak často neveselého světa. V Přístavu lidé nacházejí oázu klidu a bezpečí, smysl v životě, místo, kde mohou cítit, že nejsou na světě úplně opuštěni. I proto je v nich široká škála vzdělávacích, volnočasových a aktivizačních programů (soutěžní kvízy, přednášky na různá témata – zdravý životní styl, prevence nesoběstačnosti apod.), ale také návštěvy zvířecích kamarádů či tematická odpoledne (Vánoce, Olympiáda, Masopust…). 

Problémy, se kterými uživatelé zápolí, bývají stejně různorodé, jako jejich vlastní osudy. Po zdravotní stránce to jsou nejčastěji onemocnění cukrovky, nádorová onemocnění, dysfunkce orgánů (a z toho vyplývající komplikace) či onemocnění pohybového ústrojí. Z psychických onemocnění se nejčastěji jedná o obtíže plynoucí z poruch osobnosti, schizofrenií, neuróz, depresí, v neposlední řadě také nejrůznějších druhů stařecké demence a jejich stádií. Ve většině případů je trápí více zdravotních i psychických potíží najednou, a tato kombinace do určité míry snižuje jejich soběstačnost v péči o vlastní osobu a své nejbližší prostředí. Zájemci jsou převážně z nemocnic (běžných i psychiatrických) a léčeben dlouhodobě nemocných, ale jde také o klienty pobytových sociálních služeb či lidi žijící na ubytovně, kteří se již nemohou o sebe postarat sami. Práce v Domovech Přístav vyžaduje spolupráci v rámci multidisciplinárního týmu (sociální pracovník, zdravotní personál, psychoterapeut, adiktolog, duchovní, případně jiný odborník).  

Prostřednictvím kampaně Z ulice do Přístavu může pomoci i veřejnost: https://armadaspasy.cz/zulicedopristavu/. Děkujeme, že pomáháte s námi.  

Příběh klienta 

Pan Roman nastoupil do Domova Přístav Praha v únoru 2022, ve věku 57 let. Před příjmem přespával na noclehárně a byl ve špatném fyzickém stavu po prodělané mozkové příhodě. „Byl ochrnutý na jednu polovinu těla a měl problémy s artikulací. Již v průběhu adaptačního období na Přístavu jsme mu pomohli s registrací u praktického lékaře. V průběhu dalších měsíců pak navázal spolupráci se specialisty z diabetologie, neurologie a s fyzioterapeutem,“ vypráví Jitka Hrubešová, vedoucí přímé práce Domova Přístav v Praze. 

V Domově Přístav v Praze panu Romanovi také pomohli s propojením se službou Ergo Aktiv, kde byl zařazen do tříměsíčního programu Ergo. Dále mu byla zajištěna ortéza na ruku, v doprovodu pečovatelů nacvičoval chůzi po okolí Přístavu a v průběhu dne také cvičil s aktivizační pracovnicí. „S panem Romanem jsme pracovali i na zlepšení jeho psychického stavu, trénoval řeč, nacvičoval komunikaci a účastnil se nejrůznějších aktivit a domovních schůzí,“ doplňuje Jitka Hrubešová. 

Pracovníci Domova Přístav mu také pomohli zprostředkovat kontakt se synem a vnoučaty. „Společně se nám také podařilo získat navýšení příspěvku na péči z druhého stupně na čtvrtý a panu Romanovi se tak podařilo stabilizovat své finance, ale také zdravotní i psychický stav a obnovil kontakt se svou rodinou, která ho nyní často navštěvuje,“ dodává závěrem Jitka Hrubešová.  


To chci podpořit


Tisková zpráva