Armáda spásy je mezinárodní organizace a součástí jejího poslání je poskytovat pomoc potřebným lidem bez jakékoli diskriminace. Opakovaně také uvádí, že jedním z důvodů, proč financování ordinací pro osoby bez domova nemůže být řešeno pouze úhradami od zdravotních pojišťoven, je poskytování zdravotní péče lidem bez domova cizí státní příslušnosti bez zdravotního pojištění. Díky projektu Ošetřenka může Armáda spásy těmto osobám poskytovat služby a pomáhat řešit jejich zdravotní problémy.
„Vycházíme z předpokladu, že člověk, který zdravotní péči vyhledá, ji také potřebuje. Jelikož ordinace Armády spásy ze své péče pacienty bez pojištění nevylučují, berou tak na sebe nejen část odpovědnosti za neutěšenou situaci těchto lidí, ale také značné finanční náklady,“ říká MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy a dodává: „Abychom takového pacienta mohli léčit, musíme v nutných případech uhradit laboratorní vyšetření, zobrazovací metody a samozřejmě léčbu samotnou. Průměrně zaplatíme za laboratorní vyšetření nepojištěných pacientů 5000 Kč měsíčně a za zobrazovací metody 3000 Kč měsíčně. V roce 2023 jsme cizincům bez pojištění poskytli 770 ošetření, která zůstávají neuhrazena. Přibližně to představuje finanční ztrátu ve výši 1,5 mil Kč.“
Zásadním a tíživým problémem je fakt, že tito pacienti nejsou adekvátně ošetřeni v jiných zdravotnických zařízeních, a to ani v případě nejvyšší potřeby.
„Uvedu příklad z května tohoto roku. Terénní pracovníci přivedli ženu z Ukrajiny středního věku bez zdravotního pojištění, která udávala bolest v hrdle vystřelující do ucha. Během vyšetření jsme v dutině ústní objevili rozpadající se nádor na koření jazyka. Ženu jsme odeslali na pracoviště ORL v doprovodu terénního pracovníka. Zde jí bylo řečeno, že nebude vyšetřena, dokud nesloží zálohu ve výši 10 tis. Kč. Pokud nebude žena včas léčena, nádor se zvětší natolik, že dojde k neprůchodnosti dýchacích a polykacích cest. Následky takového stavu jsou fatální. Bohužel se nejedná o první případ,“ popisuje MUDr. Andrea Pekárková.
Armáda spásy rozumí situaci ostatních zdravotnických zařízení, že poskytnutá péče musí být někým uhrazena. Je ale nutné, aby tato problematika byla systémově řešena.
„Neposkytnutím zdravotní péče včas k žádnému ušetření finančních prostředků nedochází, naopak. Pacient se dostane dříve či později do kritického zdravotního stavu, kdy je přivezen RZP a mnohdy uložen na JIP. Náklady na řešení těchto stavů jsou posléze mnohem větší než na poskytnutí včasné zdravotní péče,“ sděluje MUDr. Andrea Pekárková.
Dlouhodobě není únosné, aby morální a finanční odpovědnost za zdraví nepojištěných cizinců ležela pouze na neziskových organizacích.
Pražská ordinace Armády spásy zahájila svůj provoz v lednu 2022 a od té doby má v evidenci 429 osob cizí státní příslušnosti bez platného českého pojištění. Jedná se zejména o osoby ze Slovenska, Ukrajiny, Polska a Bulharska, ale také pacienty z USA nebo afrických zemí. Tito lidé někdy nedisponují dokladem totožnosti a téměř vždy nedisponují dokladem o zdravotním pojištění ani v rodné zemi.
„V případě občanů EU se snažíme kontaktovat Kancelář zdravotního pojištění, jak nám bylo doporučeno Ministerstvem zdravotnictví. V mnoha případech je však po náročném administrativním procesu zjištěno, že u pacienta došlo k zániku zdravotního pojištění v rodné zemi. Nejen, že tak nedochází k úhradě péče poskytnuté v našem zařízení, ale veškerou indukovanou péči za pacienta musíme hradit,“ doplňuje MUDr. Andrea Pekárková.
Nejedná se ale pouze o problém s cizinci bez zdravotního pojištění. Mezi zdravotní služby, které poskytují praktičtí lékaři, patří také řada běžných výkonů, které nehradí zdravotní pojišťovny, a to ani pacientům, kteří jsou pojištěni. Přičemž se nejedná o žádnou nadstandartní péči. Jde o výkony, které souvisí s posudkovou službou praktického lékaře a jsou poskytovány na žádost pacienta.
Ordinace lékařů mají pro tyto výkony běžně stanoven ceník. Jedná se o výpis ze zdravotní dokumentace, posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, vstupní prohlídku do zaměstnání pro kategorie prací I, posudek o zdravotním stavu žadatele do domova pro seniory, potvrzení ke studiu, prohlídku lékařem před ubytováním na azylovém domě atd.
Příklad ceníku běžné ordinace praktického lékaře
- Pracovně-lékařská prohlídka u registrovaného pacienta – 600 Kč
- Vstupní vyšetření do zaměstnání, opakované v daném roce – 300 Kč
- Vyšetření pro řidičský průkaz – 600 Kč
- Vyšetření pro zbrojní průkaz – 800 Kč
- Vyšetření řidiče nad 65 let – 400 Kč
- Vyšetření pro zdravotní průkaz – 500 Kč
- Vyšetření pro studium v zahraničí – 600 Kč
- Vyšetření pro sportovní účely – 600 Kč
- Výpis ze zdravotní dokumentace – 400 Kč
- Jiné administrativní úkony – 200 Kč
„Sociálně vyloučení lidé nedisponují těmito částkami a zároveň tyto služby často potřebují. Cílem našich ordinací je mimo jiné také umožnění splnění podmínek pro zlepšení sociální situace, a proto veškeré tyto služby poskytujeme všem našim pacientům zdarma, a to i opakovaně. Např. výpis ze zdravotní dokumentace je nezbytným podkladem pro závodního lékaře při vstupní prohlídce do zaměstnání. Podpora zaměstnanosti našich pacientů je pro nás jednou z priorit. U kategorie prací I poskytujeme vstupní prohlídky do zaměstnání. V případě, že je u nás pacient poprvé, nabídneme registraci, vyplní anamnestický dotazník a absolvuje preventivní prohlídku,“ komentuje MUDr. Andrea Pekárková.
Nejčastějším administrativním úkonem je zdravotní prohlídka před ubytováním na azylových domech, kde se v ordinacích zaměřují zejména na výskyt kožních parazitů a hodnotí duševní stav. V případě přítomnosti kožních parazitů ihned nabízí odvšivení v zařízení Armády spásy, včetně vydání čistého oblečení, a poté potvrzení vystaví. V případě podezření na závažnou duševní nemoc odesílají pacienta k posouzení stavu psychiatrem. Ordinace Armády spásy významně zvýšily dostupnost těchto prohlídek před ubytováním žadatelům o ubytování v sociálních službách. Pomáhají tím nejen klientům samotným, ale zvyšují tím také efektivitu sociální práce ve službách.
„Dalším neméně důležitým dokumentem je zdravotní posudek žadatele o umístění v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo s pečovatelskou službou. U seniorů, které máme v péči, jsme to často my zdravotníci, kdo iniciuje podání žádostí do těchto domovů. Jelikož se v mnoha případech jedná o osoby s poruchou kognitivních funkcí, je většinou potřebná spolupráce sociálního pracovníka, který poskytuje jednak doprovod a také pomáhá s vyplněním ostatních částí žádosti. Žádostí se často podává více, a to by bylo v běžné ordinaci pro nemajetného seniora extrémně nákladné,“ říká MUDr. Andrea Pekárková.
Přestože jsou některé z výše jmenovaných služeb časově náročné a pojišťovny ani pacient je v ordinacích Armády spásy nehradí, jsou důležitou součástí práce a Armáda spásy je chce nadále poskytovat.
„V pražské ordinaci měsíčně průměrně provedeme 30 prohlídek před ubytováním, vystavíme 10 výpisů z dokumentace, provedeme 5 vstupních prohlídek do zaměstnání a vystavíme zdravotní posudky 5 žadatelům o umístění do domova pro seniory,“ doplňuje závěrem MUDr. Andrea Pekárková.
Pomoci Armádě spásy v poskytování zdravotní péči osobám bez přístřeší můžete na osetrenka.cz.