Misie začala v brněnské části Cejl, také známou pod jménem Bronx, podle toho v New Yorku. Tato část Brna, na rozdíl od jiných klidných částí, je pořád nebezpečná. Občas lze na ulici vidět nějakou potyčku, doslova bitku mezi dvěma či více lidmi. V této lokalitě se také často pohybují absolutně zdrogované osoby či prostitutky. I ve večerních a nočních hodinách pobíhají po ulici malé děti, které čekají na své rodiče, až vyjdou z hospody. Nutno ale podotknout, že policie jezdí ulicemi často a kamery jsou téměř na každém rohu. Proto se běžný občan, který by zde měl cestu či zabloudil do Bronxu, se nemusí obávat.
„Touha přinést něco dobrého do těchto ztracených lidských životů nás přivedla na myšlenku misie mezi Romy. Armáda spásy se po celém světě zaměřuje na potřebné. Jsou to i Ježíšova slova ‚Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní‘,“ říká Por. Igor Mamojka a dodává: „Začali jsme pouličním shromážděním a pravidelnou bohoslužbou na Körnerové. Pravidelnými posluchači byly ženy a děti, rády si zazpívaly křesťanské písně, hlavně romské čardáše. Jiní se přišli podívat jen na chvilku a pak odešli, někteří byli pod vlivem alkoholu či drog. Byla to velká zkouška i pro mě, neboť jsem byl od dětství zvyklý kázat Boží slovo v poklidném a soustředěném shromáždění, teď to bylo úplně jiné a mnohem náročnější. Nicméně již od začátku jsem měl silný pocit, že to vše někam vede, že přineseme tu Boží změnu mnoha lidem. A stalo se.“
Největší zlom nastal, když se obrátil k Bohu Pavel Dirda. Není tajemstvím, že kdysi bral tvrdé drogy, kouřil a alkohol byl jeho denní chléb. Manželka jej nalákala na Bohoslužby s tím, že je tam pěkná hudba, aby si ji poslechl. A tam se v Pavlově srdci začalo odehrávat něco nebeského, Bůh k němu začal promlouvat různými způsoby.
„Když jsem byl později u něj a modlili jsme se modlitbu spasení, všichni v jeho domě dojetím plakali. Od této chvíle začali mnozí chodit na Bohoslužby. Nejprve ze zvědavosti, aby se přesvědčili, zda je to pravda, že Pavel uvěřil. Byli udivení, když jej viděli za klavírem, jak hraje křesťanské písně. Kriminálníci, či lidé závislí na drogách se rozhodli také odevzdat svůj život Kristu a začít nový život, bez všech závislostí. Také jeden drsný vymahač dluhů změnil svůj život, dnes pomáhá rozvážet potraviny a jeho žena a dcera zpívají v naší hudební skupině,“ vypráví Por. Igor Mamojka.
Práce s Romy začala nabírat novou podobu. Při práci se zaměřili na hudbu a duchovní vzdělání. Křesťanské kurzy pod názvem „Základy víry“, „Boží bojovník“, „Jak vést život“, „Manželské večery“ (pro budoucí manželské páry) přinesly také své ovoce, neboť přinesly změnu myšlení lidí, a když se mění myšlení, mění se celý život. Cílem je také vybudovat další kazatele či kazatelky, kteří povedou další lidi k Boží změně. Práce se postupně přesunula do větších prostor na ul. Staňkovou, ale s misie na „Bronxu“ pokračuje dál.
„Pravidelné hudební zkoušky také přinesly vzrůst, dnes je nás v kapele často až 12 osob. Vystupujme pod názvem Believers, ale také Chvály Armády spásy Brno, a to na různých Festivalech, v církvích a také ve vězeních,“ doplňuje Por. Igor Mamojka.
Časem do této služby přišel další bod, který vyplynul z okolností. Bohoslužby začalo navštěvovat mnoho dalších skupin lidí. Podnikatelé, vysokoškolsky vzdělaní lidé i lidé z jiných částí Brna. Každý potřebuje v něčem Boží záchranu. Společné soužití ale všem prospívá. Ježíš měl také kolem sebe různé lidi, od těch nejvzdělanějších po ty, kterými společnost pohrdala. Nerozlišoval ani barvu pleti, společenské postavení či věk. Všem dával lásku a pocit důležitosti.
„Naší prioritou zůstávají ti poslední, ti co nejvíce potřebují záchranu v tomto životě. Neboť vidíme změnu v mnoha rodinách, změnu duchovní, ale i změnu tělesnou a praktickou. Tím myslím ty viditelné věci, jako jsou vztahy, finanční situace či výchova dětí. Spasení znamená spasení celého člověka. Manželka se hodně věnuje práci s dětmi, kterých je v naší církvi opravdu hodně. Snažíme se celé naší službě a návštěvníkům dávat jasný řád, pravidla, hodně lásky, a hlavně je zapojit do služby. Tím se každý člověk cítí potřebný a cenný pro Boží království. Děkujeme Bohu, že nám v tom všem pomáhá,“ dodává závěrem Por. Igor Mamojka.
Práce v bodech:
- Duchovní vzdělávání
- Hudební zkoušky
- Hudební vystoupení
- Natočené dvě hudební alba – „Vzdáváme ti chválu“ a „Pane prosím dej mi sílu“
- Práce s dětmi a mládeží
- Poradenství pro život
- Internetové Rádio 7 vysílá náš pořad „O Jezus tut džanel“ každý třetí čtvrtek v měsíci v 16:30. Pořad je zaměřený na Romy, kteří v životě něco dokázali (právníci, doktoři, umělci, podnikatelé a další). Dále je program vyplněn našimi písněmi, úryvkem mého kázání z bohoslužeb nebo svědectvím lidí ze sboru Armády spásy.
- Vysílání bohoslužeb přes internetové sociální sítě.