Projekt Nocleženka pomáhá zachraňovat životy

Dárci zakoupili již 10 tisíc tzv. nocleženek, tedy poukazů v hodnotě 100 Kč, které člověku bez domova zajistí noc v teple, suchu a bezpečí. 4 tisíce jich bylo připraveno již před startem zimní sezóny, 6 tisíc jich lidé zakoupili během měsíce fungování sedmého ročníku projektu Nocleženka. Uplatněno bylo již 2.972 nocleženek.

„V zimě je nejdůležitější dostat lidi pod střechu, do tepla. To se nám daří i díky velké podpoře našich dárců, za což jim velmi děkujeme. Díky zakoupeným nocleženkám můžeme v našich zařízeních ubytovat uživatele, kteří jinak na ubytování nemají finance. To je naším každoročním cílem. Aby každý, kdo z ulice přijde požádat o pomoc, u nás získal prostor,“ popisuje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2.500 míst a pokud se stane, že jsou stavy překročeny, rozšiřuje své kapacity o tzv. volnou židli. To znamená, že pokud není místo, mohou lidé přečkat noc na židli. V letošní zimní sezóně Armáda spásy například v Praze rozšiřuje své kapacity.

„1. prosince jsme navýšili kapacity lůžek v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše v Tusarově ulici z 28 na 40 míst. V případě, že nastanou mrazy a všechna místa budou obsazena, budeme otvírat tzv. volnou židli. V Tusarově ulici se bude jednat o 40 míst, v Malešicích o 12. Od 1. 12. také ve spolupráci s Arcidiecézní charitou Praha provozujeme další objekt v režimu 24/7,“ uvádí Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze.

Spolu s noclehem člověk v nouzi získá i polévku s pečivem a teplý nápoj, čisté a teplé oblečení, možnost osobní hygieny, základní ošetření a v neposlední řadě podporu sociálního pracovníka, se kterým si může promluvit o své tíživé situaci.

Příběhy klientů Armády spásy jsou různé a každý z nich se potýká s různými problémy. Armáda spásy se ovšem snaží vnímat individuální potřeby každého z nich a díky tomu tak společně najít cestu k dlouhodobému řešení.

„Pan Jan pobírá invalidní důchod a služby noclehárny jsou pro něj vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu nedostačující. Kdysi bydlel v bytě, tam mu ale vznikl dluh, který mu léta neumožňoval o byt znovu požádat. Uživatel se po dohodě se sociálním pracovníkem rozhodl dluh uhradit a opět se vrátit k plnohodnotnému bydlení. Z důchodu si odkládal peníze na uhrazení dluhu, což mu umožnila skutečnost, že několik nocí nemusel na noclehárně hradit noclehy. Ty byly uhrazeny z projektu Nocleženka. Po uhrazení dluhu je na cestě k získání bytu,“ říká Andrea Schmidová, vedoucí Azylového domu pro muže v Havířově.

„Pana Petra zmlátili na ulici neznámí výrostci. Vzali mu taky batoh s veškerými doklady. V terénu pana Petra kontaktoval náš sociální pracovník, který mu nabízel možnost využití noclehárny. Pan Petr uváděl, že tam nemůže, protože nemá peníze na nocleh. Sociální pracovník mu nabídl nocleženky. Ty mu umožnily přespání několik nocí v teple,“ dodává Andrea Schmidová.

Lidi bez domova můžete podpořit zde: noclezenka.cz