ReShare – nová šance starému oblečení. To byl projekt Armády spásy, který po 9 letech po pečlivém uvážení končí. Jeho cíle byly sociální, ekologické a ekonomické. Díky kontejnerům na sběr šatstva bylo vybráno oblečení, které mohlo opět posloužit klientům v azylových domech, střediscích pro matky s dětmi, noclehárnách a denních centrech. V průběhu fungování projektu získalo práci 150 osob, obtížně uplatnitelných na trhu práce. Z toho 70 osob na hlavní pracovní poměr a 80 na dohodu o provedení práce. V rámci projektu sběru oblečení byly také uspořeny kapacity komunálních odpadů jednotlivých obcí.
„Roztříděným obnošeným oblečením byla zásobována nejen centra Armády spásy, ale třeba i věznice. Zpočátku šili klienti ze starého či potrhaného oblečení třeba kapesníky, povlaky na polštáře či drobné předměty. Část se prodávala v dobročinných obchodech Armády spásy, anebo se využila pro mimořádné události sociální pomoci. Nevyužitelné věci byly prodány partnerským organizacím zabývajícím se zpracováním použitého textilu,“ uvádí Tomáš Surovka, oblastní ředitel sociálních služeb v Moravskoslezském kraji.
V posledním období bylo vyhodnoceno, že provozování svozu oblečení vzhledem ke zvyšujícím se nákladům již není ekonomicky udržitelné. Armáda spásy je proto nucena přistoupit k 30. listopadu 2022 k ukončení projektu. Kontejnery na sběr oblečení předává společnosti DIMATEX CZ, spol. s.r.o, která se zabývá nejenom svozem textilu z kontejnerů, ale i ekologickým zpracováním tohoto textilu. Vybraná firma má zkušenosti s využitím šatstva, ale i se spoluprací s neziskovými organizacemi. Pozitivní je, že Armáda spásy nepřijde o potřebné oblečení pro klienty, protože tato firma je bude dodávat do azylového domu Adelante.
Kontejnery pro sběr oblečení se využívají pro Armádu spásy i v Čechách.
„V Chodově máme Second Hand, kde je nabídka šatstva a dalších potřeb pro sociálně potřebné. Spolupracujeme na provozu s městem, které nám pronajímá prostory za dobrou cenu. Pro „zboží“ jsou k dispozici 2 kontejnery pro sociální služby v Nejdku a Sokolově a také se jezdí asi 1x týdně pro zboží ze 3 kontejnerů v Praze. Provoz obchůdku zajišťuje na poloviční úvazek pracovník z OJ Karlovy Vary a jedna žena na VPP, příležitostně také klienti z azylového domu. Spolupracují také s Humanitárním skladem ve městě, kam vozí oblečení z Ústředí v Praze. V obchůdku je 1x týdně sociální pracovník z Karlových Varů, lidé bez domova sem mohou přijít, provést hygienu a získat pomoc. Obchůdek funguje na bázi „Second Handu“, chodí zde nejen sociálně potřební, což je pro OJ zdrojem příjmů,“ říká Martin Roušal, ředitel Centra sociálních služeb Karlovy Vary.