Zákon o podpoře bydlení potřebujeme všichni. Na akci v nízkoprahovém centru promluvil ministr Kulhánek i lidé bez domova

Iniciativa Za bydlení, Armáda spásy a Platforma pro sociální bydlení uspořádaly společně veřejnou akci „Zasaďme se za bydlení!“ na podporu Zákona o podpoře bydlení. Navzdory tomu, že se jedná o vládní návrh, se totiž zákon zasekl v Poslanecké sněmovně. Zhruba 80 lidí přišlo podpořit zákon a vzkázat svým zvoleným zástupcům/kyním, že nemají se schvalováním zákona otálet.


Známe fungující nástroje a recept na ukončování bytové nouze, přesto ji dostatečně neřešíme. Jako společnost tak ubližujeme sami sobě. Z bytové nouze, chybějící prevence a stávajícího legislativního vakua totiž profitují především obchodníci s chudobou. My ostatní doplácíme na neřešení bytové nouze a její negativní dopady na vzdělávání a ohrožení dětí, domácí násilí, kriminalitu, bezpečí, participaci na trhu práce, závislosti, stigmatizaci, sociální kohezi a celkově kvalitu života v naší zemi,“ říká Mikoláš Opletal, mluvčí iniciativy Za bydlení.

Závazek přijmout Zákon o podpoře bydlení je součástí Programového prohlášení současné vlády. Z pohledu organizátorů včerejší akce, která se konala v běžném provozu nízkoprahového centra Armády spásy v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše a Karla Larssona v Praze, by schválení zákona mělo být jednou z priorit. Bez funkčního zákona se při řešení jednoho z nejpalčivějších problémů, které Česká republika dnes má, a to vyloučení ze standardního bydlení, neobejdeme.

Podle poslední Zprávy o vyloučení z bydlení 2024 se mimo standardní bydlení nachází 161 000 lidí, včetně 62 000 dětí. Bez funkčního Zákona o podpoře bydlení se situace nezlepší. Naopak do bytové nouze se budou propadat další z 1,6 milionu obyvatel, kteří již dnes mají problémy s bydlením a hrozí jim jeho ztráta. Česká republika totiž za stávajících podmínek nejenom, že neumí nabídnout systémovou pomoc domácnostem v bytové nouzi, ale neumí řešit ani její prevenci,“ upozorňuje ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová.

Akce se zúčastnila řada lidí, kteří jsou v tuto chvíli na ulici. I k nim byl směřován úvodní projev ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka. „Na zákoně intenzivně pracujeme a doufám, že i pro mnohé z vás by mohl být od příštího roku způsobem, jak bydlení nejen získat, ale také si ho udržet. Zákon totiž míří na trvalé řešení bytové nouze skrz poskytnutí bydlení a zajištění asistence v bydlení.”

Po promítání filmu následovala diskuse, která byla místy velmi emotivní. „Vysvětlete mi, jak si mám najít bydlení, kdy mám z hmotné nouze 162 korun na den,” ptala se jedna z účastnic. „To je mnoho peněz na smrt, ale na život málo,” doplnil další z účastníků.

„Úplně chápu tu Vaši nespokojenost,” reagoval Dominik Ertner, vedoucí přímé práce z Armády Spásy. „Musí být dost frustrující, že sem do centra chodíte pro radu, a my vám žádnou nezvládáme dát, protože byty prostě nejsou. Zákon podporujeme právě proto, aby konečně nějaké byly, a neřešili jste, že budete na čekací listině dalších 300 let,” uzavírá Ertner.

Součástí akce bylo také psaní pohledů poslancům a poslankyním. „Pane vážený poslanče. Jménem komunity bezdomovců vás velice prosím. Zaměřte se na naši problematiku nedostatečné pomoci. Včera vedle mě umřel kamarád na následky špatného zdravotního stavu na ulici. Děkuji. Bezdomovec Jarda,“ stojí v psaní adresovaném jednomu z poslanců.