V České republice chybí na zdravotní péči o lidi bez domova miliony

Poté, co skončil pilotní projekt ordinací pro chudé, chybí v České republice na zdravotní péči pro lidi bez domova miliony. Přesto je ale nutné, aby pro ně byla dostupná. Je celospolečenským zájmem, aby měli tyto osoby přístup ke zdravotní péči, jelikož může docházet k situacím, kdy jde o ohrožení veřejného zdraví. Provozovatelé ordinací pro chudé se tak všemožně snaží zajistit finance pro dokrytí provozu, proto Armáda přišla s kampaní Ošetřenka.


„Setkáváme se s případy, kdy cizinci bez platného pojištění v České republice byli odmítnuti například z léčby syfilis, pokud nezaplatí v hotovosti. V těchto případech je na svém zdraví ohrožena i další populace. Pokud budou mít lidé bez domova dostatečný přístup ke zdravotní péči, dojde ke snížení rizika šíření infekčních chorob do většinové populace,“ říká MUDr. Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy a dodává: „Nároky na ošetření cizinců bez pojištění na naši ordinaci neustále rostou. Ošetření těchto pacientů nám není v tuto chvíli hrazeno. Měsíčně navíc platíme cca 15 tisíc korun za laboratorní vyšetření a zobrazovací metody provedené u těchto pacientů. Další náklady jsou pak na léky a převazový materiál.“

Podle lékařky Armády spásy by měla být ordinace praktického lékaře pro sociálně vyloučené osoby v každém krajském městě. Vedlo by to ke snížení nežádoucích dopadů bezdomovectví na zdravotní stav osob a následné zvýšení šance na zapojení se do systému a také ke snížení celkových nákladů na zdravotní služby u těchto osob.

„I v dnešní době platí, že sociálně vyloučené osoby mají omezený přístup ke zdravotní péči z různých důvodů. Zároveň u těchto skupin obyvatel je nutné zpřístupnění zejména kvalitní primární péče. Jedná se o osoby s rizikovým životním stylem pro zdravotní stav. Zanedbávání zdravotního stavu a primární zdravotní péče vede v principu ke třem nežádoucím výsledkům: nezvratné poškození zdravotního stavu s trvalou invalidizací jedince, přetěžování integrovaného záchranného systému a příjmových ambulancí s ekonomickým dopadem a ohrožení většinové populace v případě šíření nepodchycených infekčních chorob. Již ukončený projekt MZČR pilotních ordinací pro chudé dokázal, že působení ordinací pro chudé významně snížilo počet výjezdů a hospitalizací u osob, které tyto služby využívají,“ doplňuje MUDr. Andrea Pekárková.

Armáda spásy provozuje v současné chvíli ordinaci praktického lékaře v Praze a Ostravě. V průběhu roku 2022 prošla kompletní rekonstrukcí již nevyhovující ošetřovna v Brně, která byla rozšířena o další podstatná zázemí, včetně materiálně technického vybavení. Vznikl tak mimo jiné prostor čekárny se vstupem z ulice, samostatné sociální zázemí (WC a sprcha), sesterna, nezbytné skladové prostory pro zdravotnický materiál a součástí je rovněž ordinační místnost připravená pro lékaře.

„Od začátku roku tento prostor obsluhuje a činnosti v něm řídí zdravotní sestra, zaměstnaná na plný úvazek. Hledá se praktický lékař, který by byl ochotný v těchto prostorách vést ordinaci. Prostory ošetřovny jsou nově upraveny, a to včetně hygienického zázemí a sprchy tak, aby plně vyhovovaly potřebám i imobilních klientů,“ popisuje David Jersák, oblastní ředitel Armády spásy pro Střední a Jižní Moravu.

Ostravská ordinace má k polovině dubna ve své databázi registrováno 1187 pacientů a nepravidelně jich ošetřuje 535, celkem jde tedy o 1722 osob. Od ledna ošetřili 306 unicitních klientů během 884 návštěv, z toho se jednalo o 10 nepojištěných během 27 návštěv.

V ordinaci praktického lékaře v Praze je k polovině dubna evidováno 1160 pacientů. Od ledna ji navštívilo 301 individuálních pacientů, z toho bylo 106 bez platného českého pojištění. Celkem zde proběhlo 1067 ošetření pacientů v ordinaci, z toho 333 u nepojištěných osob. Z toho mimo jiné vyplývá, že nepojištění cizinci častěji navštěvují ordinaci jednorázově, kdežto pojištění pacienti docházejí pravidelněji.

„Armáda spásy nemá v tuto chvíli žádný oficiální zdroj finančních prostředků na péči o nepojištěné pacienty. Přesto jim ale zdravotní péči poskytovat chceme, jelikož se na nás tito lidé s důvěrou obracejí. Musíme tak hledat zdroje, například formou kampaně Ošetřenka,“ uvádí závěrem MUDr. Andrea Pekárková.


Příběh pacienta
Ordinaci v Praze navštívil šedesáti letý pacient bez domova za účelem získání zdravotního posudku do zaměstnání. Nebyl přitom u lékaře 15 let. Při návštěvě mimochodem uvedl, že se mu hůře dýchá a otékají mu nohy. Byla mu proto ihned provedena lékařská prohlídka, včetně EKG vyšetření. U pacienta byl zjištěn významně zvýšený krevní tlak, porucha srdečního rytmu a bylo vysloveno podezření na srdeční selhání a zápal plic zároveň. Ten se druhotně potvrdil na RTG snímku. Pacient byl také pozván na odběry krve a byla u něj ihned zahájena léčba zjištěných onemocnění.

Koho to zajímá?
Třiceti pěti letý muž cizí státní příslušnosti bez pojištění v České republice utrpěl úraz prstu levé ruky. Nejednalo se o zlomeninu kosti, ale došlo k odtržení koncové části svalu, který hýbe s prstem. Pacientovi bylo na chirurgické ambulanci sděleno, že tento stav vyžaduje operační řešení. Bylo mu řečeno, že bude požadována přímá úhrada a cena výkonu se může pohybovat mezi 2.000 – 15.000 Kč. Jelikož pacient nyní nemá finanční prostředky a neprovedení výkonu by znamenalo trvalé omezení funkce prstu, rozhodli jsme se pacientovi tento výkon uhradit. Nás to zajímá.


To chci podpořit


tisková zpráva
rozhovor s lékařkou Armády spásy