5.3. – Světový den modliteb, tentokrát z Vanuatu

Světový den modliteb je celosvětové hnutí křesťanských žen mnoha tradic, které se každoročně scházejí ke společným modlitbám. Koná se vždy první pátek v březnu a letos tedy připadá na 5. března. Materiály pro tento den jsou každý rok vypracované jinou zemí, pro letošní rok pochází z tichomořského ostrovního státu Vanuatu.

„Toto hnutí započaly ženy v USA a pokračují v něm ženy dnes již ve více než 180 zemích světa. Armáda spásy již dlouhá léta spolupracuje s českým výborem SDM (Světový den modliteb) a každý rok spolu se sestrami z dalších sborů zpracovávají materiály do češtiny. Ty jsou pro dospělé i pro děti. Obsahují často například zajímavé recepty či písničky ze země, která materiály vypracovala,“ říká koordinátorka kaplanství v sociálních službách, majorka Ardi van Hattem.

„V loňském roce jsme Světový den modliteb slavili i ve sboru Armády spásy v Praze a účastnili se ženy i muži. Akce vždy probíhá podle liturgie, kterou zpracuje vybraná země, minulý rok to bylo Zimbabwe. Naše sborová důstojnice připravila pokrmy podle receptů, které byly součástí liturgie, například salát z mrkve s ananasem. Je vždy krásné mít možnost se sejít jako bratři a sestry v Kristu a dozvědět se něco o další zemi a poté se společně modlit, a to i za bratry a sestry z jiných zemí, kde život není tak jednoduchý jako u nás,“ doplňuje Ardi van Hattem.

Minulý rok se konalo i ekumenické setkání ve sboru Československé církve husitské, kde se zpívaly krásné zimbabwské chvály a přednášku měla paní doktorka Marie Imbrová, která vyprávěla o životě a svých zkušenostech ze Zimbabwe a přinesla výrobky, které byly vyrobeny přímo tam, například klíčenky, ubrusy či košíky. Světový den modliteb vždy doprovází i charitativní sbírka, v loňském byl výtěžek věnován neziskové organizaci Klub přátel Tenegenge, který vede právě paní doktorka Imbrová. V letošním roce se výbor SDM kvůli koronavirové situaci rozhodl věnovat výtěžek sbírky ženám samoživitelkám z České republiky.

Výbor SDM se do loňského roku setkával několikrát do roka, zpracovával obdržené materiály do češtiny a hledal osobnost, která by mohla mít zajímavou přednášku o práci z dané země. Do této práce se vždy aktivně zapojovali i důstojníci Armády spásy. V letošním roce se přípravný tým nemohl sejít, proto v současné chvíli, kdy je společné setkávání omezené, zvažuje výbor SDM přesunutí konání na květen. Konečné rozhodnutí bude záležet vždy na každém městě, které je do akce zapojené.

Ke stažení: