Armáda spásy a zimní programy pro lidi bez domova

Prvního prosince otevřela Armáda spásy po celé České republice zimní programy. Lidé bez domova tak v Armádě spásy mohou přečkat mrazivou noc v rámci programu volná židle.

„Zima bývá pro lidi na ulici každoročně doslova hazardem se životem. Proto jsme v Armádě spásy připraveni na situaci, když teploty venku klesnou pod bod mrazu. Naším cílem je, aby kdokoli, kdo z ulice přijde požádat o pomoc Armádu spásy, získal v našich zařízeních prostor přečkat mrazivé dny nebo i noci,“ vysvětluje Jan F. Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy v České republice.

Služby Armády spásy na Praze 7

Například Armáda spásy na Tusarově ulici v Praze 7 bude v letošním roce provozovat službyNízkoprahového denního centra, a to v rozšířeném provozu od 9 do 12:30 a od 13:30 do 18 hodin od pondělí do neděle. Kapacita denního centra je 100 osob v jeden okamžik. Během dne se na denním centru během zimy vystřídá až 200 osob.

Dále bude v běžném provozu noclehárna. Navíc bude přes noc fungovat noční terénní program (terénní pracovníci během noci autem monitorují Prahu a lidem na ulici nabízejí služby, případně převoz do některé z nich). Dále samozřejmě celoročně funguje Azylový dům.

„Lidem bez domova je nabízena možnost pobytu v rámci Nízkoprahového denního centra, kde si mohou odpočinout a ohřát se. Každý den je lidem bez domova zdarma vydávána polévka a také mají možnost zdarma využít hygienické zázemí sprch. Ve všední dny je přítomen sociální pracovník, se kterým mohou řešit svoji situaci,“ vysvětluje Michaela Skopová z Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše (Armády spásy) v Praze 7 a dodává: „Nabízíme také bezplatný výdej oblečení pro osoby bez přístřeší. Omezení je pouze v tom, že jsme závislí na darech, které k nám veřejnost nosí, takže pokud je toho málo, nemáme co vydávat.“

 

Ošetřovatelská péče a nezbytná terénní práce v zimě

Ošetřování probíhá v Armádě spásy na Praze 7 v rámci služby Nízkoprahového denního centra, kde je každý všední den přítomna zdravotní sestra. Dále ošetřování provádí terénní pracovníci přímo v terénu. V zimním období se kromě běžného ošetření (odřeniny, bércové vředy, atd.) setkávají terénní pracovníci i s omrzlinami.

 

Terénní pracovníci navštěvují osoby bez přístřeší přímo na místech jejich pobytu. V zimě je návštěva zaměřena více na možnosti, které mají, aby nemuseli zimu trávit venku (např. informace o bezplatných noclehárnách). Terénní pracovníci nosí klientům také potraviny. Nejčastěji se jedná o instantní věci (např. polévky), sušenky, paštiky a další potraviny s delší dobou trvanlivosti.

 

Shrnutí zimy 2014/2015 v zařízeních Armády spásy v České republice

Armáda spásy nabízela „zimní programy“ od prosince 2014 do března 2015 v těchto zařízeních.

  • Nízkoprahové denní centrum, Praha 7 – 3139 osob
  • Noční mobilní terénní program, Praha7 – 749 osob
  • Centrum sociálních služeb, Šumperk – 133 osob
  • Dům pro matky s dětmi, Havířov – 11 osob
  • Centrum sociálních služeb, Opava – 27 osob
  • Azylový dům pro muže, Ostrava – 462 osob
  • Centrum sociálních služeb, Krnov – 338 osob
  • Azylový dům pro muže, Havířov – 83 osob
  • Azylový dům, Brno – 2869 osob
  • Centrum sociálních služeb, Karlovy Vary – 135 osob

 

Kontakt pro média

Jan F. Krupa, národní ředitel sociálních služeb, Armáda spásy

jan_krupa@czh.salvationarmy.org,

Tel.: 737 215 424

Pavla Vopeláková – tisková mluvčí Armády spásy v České republice

pavla_vopelakova@czh.salvationarmy.org

Tel.: 737 215 409