Pojišťovny hradí pouze třetinu nákladů ordinací pro chudé – Příběh klienta

Do ordinace praktického lékaře Armády spásy v Ostravě byl sociálními pracovníky odeslán klient, který byl propuštěn z Městské nemocnice v Ostravě, a u kterého vyhodnotili, že potřebuje další ošetření.

„Se sociálními pracovníky jsme se domluvili, že mi pošlou ke konzultaci klienta, který užíval antibiotika,“ popisuje Radmila Geffertová, zdravotní sestra z ordinace praktického lékaře a pokračuje: „Bohužel se stalo, že si začal stěžovat na bolesti pravé nohy, brnění, na napětí v lýtku a jiné potíže a byl proto odeslán ke mně do ordinace. Tam jsem zjistila, že mu byly v nemocnici podávány vasodilatační infuze. To znamená, že dostával do žíly léky, které pomáhají rozšiřovat žilní systém. V ten den nebyla v ordinaci přítomna lékařka, ale nebyl čas čekat, musela jsem jednat.“

To, že se žilní systém ucpává je důsledek především kouření a také nezdravého životního stylu, jakým osoby bez doma žijí. Postupně se v cévách ukládá tuk a ony se stávají méně elastické.

„Tak se stalo i u pana K., který doslova dokulhal k ošetření a udával výše popsané potíže. Pacienta jsem v klidu posadila na vyšetřovací lehátko a požádala jej, aby by si sundal ponožky. Podivil se, proč obě. Odvětila jsem mu, že potřebuji vidět obě končetiny. Když si ponožky svlékl, hned jsem viděla, co je příčinou. Levá dolní končetina byla krásně růžová a prokrvená, ale na pravé byly hlavně prsty bílé až mramorové, výrazně chladné a na nártu končetiny jsem necítila pulz,“ doplňuje Radmila Geffertová.

Zdravotní sestra pacienta také požádala, aby jí vyjmenoval všechny potíže, které má a on mezi jinými jmenoval také bolest.

„Proto jsem neváhala a zavolala rychlou záchrannou službu, která přijela i se sestrou, mojí spolužačkou. Shodly jsme se na převozu pacienta do nemocnice, kde jej po převozu ihned hospitalizovali. Jaké bylo mé překvapení, když asi po 10 dnech pacient přišel a děkoval mi, že i lékař říkal, že pokud by přišel o 1-2 dny později, už by nešlo nohu zachránit. To bylo pro mě obrovským zadostiučiněním a uvědomila jsem si, jak velký smysl má moje práce, a to i když je někdy únavná a vysilující,“ dodává závěrem Radmila Geffertová.


To chci podpořit


Tisková zpráva