Oblastní ředitelství MSK Koordinace pomoci v době epidemie

Oblastní ředitelství MSK Koordinace pomoci v době epidemie

Mobilní denní centrum pro osoby bez domova v Ostravě TISKOVÁ ZPRÁVA

28. DUBNA 2020

Armáda spásy dnes otevírá mobilní denní centrum, kde najde pomoc denně asi 50 osob bez domova. Opatření v nouzovém stavu totiž ve městě způsobila snížení kapacity služeb a část lidí bez domova se ocitla bez možností hygieny, opatření jídla a zdravotního ošetření. Mobilní denní centrum se nachází v prostoru Armády spásy Adelante v Ostravě Mariánskách Horách, ul. U Nových válcoven 9 a tvoří je obytná a sanitární buňka s pračkou, sušičkou a na jeho provozu se podílejí také dobrovolníci.

Vyjádření oblastního ředitele 3. dubna 2020

Již třetí týden usilujeme o to být podporou lidem bez domova i v této těžké době. Chceme chránit je a tím i veřejnost. Sami bychom to nezvládli. Proto děkuji za veškerou podporu – roušky, dezinfekce, finance, i slova podpory – velmi si toho vážíme!  Děkuji také všem zaměstnancům, kteří pracují na více než 100%, přestože mají doma své rodiny a musí řešit i zajištění svých rodinných příslušníků. V Domově Přístav Frýdek-Místek již pracují v režimu 24/7 – tedy zůstávají na středisku týden a pak se střídají.

Statistiky Armády spásy v MS-kraji:

  • v pobytových službách 580 osob – azylové domy, noclehárny a domovy Přístav pro seniory,
  • 474 osob v sociálních bytech – s těmi jsme v kontaktu telefonicky, mailem,
  • v terénu – jsme v kontaktu s 360 lidmi bez domova. Drtivá většina je z Ostravy, kde až do poloviny tohoto týdne chodili na naše středisko, kde dostali potřebné ochranné pomůcky, jídlo a hygienu. Toto však nebylo dlouhodobě udržitelné, proto je od 1. 4. 78 klientů na „noclehárně“, kde zůstávají, v režimu celodenního popbytu,
  • 258 osob jsme v kontaktu i vládou pozastavených službách – senioři, děti, rodiny – i s nimi jsme v kontaktu telefonickém, mailovém a na sociálních sítích. Seniorům nosíme také potravinovou pomoc.

V rámci Ostravy stále funguje bez omezení Ordinace, pracovní tým zajišťuje zdravotní potřeby  nejen uživatelům našich služeb. V Opavě, Havířově i Krnově roznášíme lidem bez domova v terénu balíčky se základní pomocí, kde je dezinfekce, rouška, mýdlo, trvanlivé potraviny, jednorázové rukavice. Tyto balíčky budeme roznášet od příštího týden také v Ostravě., kde byla dosud situace velmi náročná z důvodu navýšeného počtu klientů při menším množství zaměstnanců. Prosíme veřejnost, aby nás kontaktovala, pokud uvidí lidi bez domova bez roušky.

V současnosti prožíváme samozřejmě únavu a také napětí z nejistoty, co přinese budoucnost. Je před námi spousta práce, a také jednání v rámci celého kontextu, protože se obáváme, že lidí bez domova bude přibývat. Věřím, že s Boží pomocí a společně to zvládneme, musíme se připravit na dlouhý běh a to znamená rozložit síly a spoléhat se na sounáležitost lidí, kteří věří, že pomáhat bližním je součástí lidského společenství.

Děkuji všem za podporu a sounáležitost v těchto časech

Bc. Tomáš Surovka, 3. dubna 2020

Tisková zpráva 23. 3. 2020

Zpráva pro ČTK Ostrava, pátek 20. 3. 2020

Armáda spásy v našem regionu má za sebou extrémně náročný týden. Naši zaměstnanci dělají vše pro to, abychom pomohli lidem bez domova, kteří se v současné době těžko orientují, nemají možnost „zůstat doma“, nemají dezinfekci ani roušky. V Ostravě se v současné době starají denně o 350 osob bez domova. Nemají teď personální kapacitu pro práci v terénu, ale spolupracují s Městskou policií, aby bezdomovci venku dostali roušky a v akutním případě i pomoc. V Krnově jsme začali roznášet balíčky pro lidi bez domova, a plánujeme je vydávat i v Ostravě.

Prosíme veřejnost o pomoc s těmito balíčky. Měly by obsahovat roušku, šátek, čisté oblečení, základní potravinovou pomoc. Hotové balíčky lze donést na naše středisko Adelante v Ostravě Mariánských Horách, U Nových válcoven 9. Budeme vděční také za jednotlivé komponenty do balíčků i pomoc s balením. K balíčku přiložíme také náš informační leták.

Za veškerou podporu velmi děkujeme!

Kontaktní osoba: Alena Válková, M: 777 497 004

——————————–

Vyjádření oblastního ředitele k současné situaci, 17. 3. 2020

V Armádě spásy v MS – kraji děláme vše pro to, abychom i v této těžké době pomáhali lidem bez domova. Zajištění provozu našich středisek vyžaduje značnou flexibilitu, sílu i odvahu. Naše služby lidem bez domova nyní fungují s omezeným počtem zaměstnanců – azylové domy, noclehárny, denní centra, domovy pro seniory, terénní programy i ordinace. Služby pro seniory (SAS), rodiny (SASRD) a pro děti (NZDM) jsou zavřeny, ale fungují v jiné formě. O změnách informujeme.

Všude zpřísňujeme hygienická opatření. Ale jsme v těžké situaci, protože nemáme respirátory, ochranné roušky v malém množství a desinfekce dochází. Myslíme také na to, abychom měli dostatek trvanlivých potravin například pro naše klienty. Toto vše sháníme a velmi vítáme pomoc spoluobčanů! Budeme vděčni i za pomoc dobrovolníků. Za veškerou již projevenou ochotu pomoci  MOC DĚKUJEME!

Jako křesťané se také modlíme  za Boží ochranu a milost pro naši zemi a věříme v ni.

Tomáš Surovka

Koordinace pomoci: Lenka Maděrová, M: 777 497 003 a Alena Válková, M: 777 497 004

Jak můžete pomoci

——————————

Armáda spásy v Moravskoslezském kraji – struktura sociálních služeb leták

Adresa:

Palackého 741/25
702 00 Ostrava 1

č.ú.: 274487194/0300

Bc. Tomáš Surovka, oblastní ředitel

T: +420 777 497 001
E: tomas_surovka@armadaspasy.cz

Ing. Hana Buříková, oblastní ekonom

T: +420 777 497 008
E: hana_burikova@armadaspasy.cz

Mgr. Lenka Maděrová, oblastní fundraiser, kontaktní osoba pro dobrovolníky

T: +420 777 497 003
E: lenka_maderova@armadaspasy.cz

Bc. Alena Válková, oblastní manažer komunikace

T: 777 497 004
E: alena_valkova@armadaspasy.cz

Bc. Pavlína Vopeláková, oblastní metodička

T: 777 497 005
E: pavlina_vopelakova@armadaspasy.cz

Bc. Monika Kolondrová, oblastní metodička

T: 777 497 006
E: monika.kolondrova@armadaspasy.cz

Ing. Petra Vejmolová, oblastní metodička

T: 777 497 002
E: petra_vejmolova@armadaspasy.cz

Ing. Petr Dostál,  účetní

T: 777 497 009
E: petr.dostal@armadaspasy.cz

Zpět na pobočku Ostrava